Připomínáme si úspěch Jaroslava Heyrovského

Datum konání: 25. 10. 2019 začátek od 08:00

Místo konání: ZŠ Ak. Heyrovského, Ak. Heyrovského 4539, 43003 Chomutov

Organizátor: Blanka Housková, Ivana Poláková a Markéta Pravdová

Jaroslav, 1959, 60, cena, švédská vlajka, česká vlajka, fotografie naší školy a jakéhosi pána, řada slov v osmisměrce (prestiž, rtuť, Chomutov, ocenění, kapka, chemie, elektřina, polarograf, Karlova univerzita, hrdost, velký Čech, Alfréd Nobel, proud…). Že Vám to nic neříká, nebo jen tušíte, ale nevíte, „proč to“? Naše děti už vědí. Rozuměj žáci ze ZŠ Chomutov, Ak. Heyrovského. Zítra je totiž pro všechny Čechy velký den, neboť si připomínáme našeho velikána Jaroslava Heyrovského, který získal dne 26. 10. 1959, tedy před 60 lety, Nobelovu cenu za objev polarografie.

Naše škola sídlí na adrese – v ulici Ak. Heyrovského. Asi nikdo jí neřekne jinak než Heyrovská. A právě proto, že jsme spojeni se jménem tohoto velikána, jsme si dnes připomněli formou sběru indícií toto výročí. Každou hodinu žáci sbírali indicie, které je měly přivést na stopu, o kom a o čem je vlastně řeč. Nejprve luštili křížovku, poté počítali matematické příklady, luštili šifru z morseovy abecedy, zvětšovali vlajku Švédska a České republiky, skládali obrázek pana Heyrovského a naší školy, luštili osmisměrku, rozšifrovali, kdo a proč se stal hrdinou dnešního dne a na závěr si o všem pohovořili se svými učiteli a zhlédli o tomto vědci krátký dokument, u kterého nabíhala husí kůže a někomu se vháněly slzy do očí. Přebírat ocenění v sále s největšími vědci světa, v noblese, poslouchat svůj rodný jazyk na švédské královské půdě a posléze převzít Nobelovu cenu, nejvyšší ocenění na poli vědy, přímo z rukou švédského krále, to už nenechá jen tak někoho chladného. Takže MY, z Heyrovské, my už víme. A vám doporučujeme zhlédnout ukázku na Streamuj – Slavné dny o panu Jaroslavovi Heyrovském. Nechť mají naše české školy takové žáky, které budou jednou dělat čest svému národu, jako právě tento vědec!

Vytvořeno: 25. 10. 2019
Poslední aktualizace: 25. 10. 2019 16:00