Výběr jazyka

  • Česky
  • English
  • Deutsch

eu_vvv

Naše škola je zapojena do projektu Výzkum, vývoj a vzdělávání

eu_vvv_logo

 Naše škola realizuje projekt
„Velký bratr CZ.02.3.68/0.0/0.0/18_063/00 15746“,
který podporuje zlepšení kvality vzdělávání a profesní rozvoj učitelů
 
spolecnou_cestou
Naše škola realizuje projekt
„Společnou cestou CZ.02.3.61/0.0/0.0/19_075/0016926“
Společnou cestou
 
EU pamětní deska

   ©Josef Griml

777 107 256

joee@volny.cz

AKTUÁLNĚ

Na této stránce vždycky najdete zprávy o tom, co všechno zajímavého se aktuálně v naší škole stalo nebo co se právě ve škole děje...

* * * * *

P.S. Nakonec ještě jedna zpráva pro žáky naší 9.A, kteří ze školy s posledním školním dnem odešli.

CD s fotkami z "pasování", ze soutěže 4 x 4 pro 4, z "posledního zvonění" a z předávání vysvědčení na Červeném Hrádku jsem dal vaší třídní učitelce Mgr. Janě Plaché. Můžete si ty fotografie pro sebe "přepálit" a budete mít památku. Můžete kontaktovat i Terezu Šustrovou. Mějte se moc hezky.

Josef Griml

 

30. června 2009

  Končí opět jeden školní rok. Ve škole zazvonilo naposledy, děti se rozběhly na prázdniny a na dva měsíce se ve škole rozhostí nezvyklé ticho. Nejvíce ruchu bylo ve škole v posledních červnových dnech. Sešla se pedagogická rada, vyjíždělo se na zájezdy a exkurze, pořádalo se hodně zajímavých akcí. Prohlédněte si alespoň fotografie, které vyprávějí o tom, co se všechno zajímavého událo v posledním červnovém týdnu před tím, než třídní učitelé  předali svým žákům závěrečná vysvědčení a popřáli jim krásné prázdniny.

Školní rok 2008 - 2009 skončil - hurá na prázdniny !

CO SE STALO V POSLEDNÍM ČERVNOVÉM TÝDNU ?

29. června 2009

S PEDAGOGICKÝM SBOREM ŠKOLY A SE ŠKOLOU SE LOUČILI

PaedDr. Vladimír KAFKA - Mgr. Petr ŠVORC - Josef GRIML

Budou užívat důchod

26. června 2009

POSLEDNÍ VYSVĚDČENÍ NA ČERVENÉM HRÁDKU - 9.A

V historických prostorách na zámku Červený Hrádek u Jirkova - v Rytířském sále přebírali žáci naší 9. A svoje poslední "základkové" vysvědčení a rozloučili se tak se svojí školou, kterou navštěvovali devět roků. Tak, ať se jim v životě všechno daří a snad si na školu také někdy vzpomenou. Přejeme jim v životě všechno jenom to nejlepší.                                                                                                                             

Červený Hrádek I.

Č.Hrádek II.

Č.Hrádek III.

Č.Hrádek IV.

25.června 2009

"MUZIKÁL Z HEYROVSKÝ" - POSLEDNÍ ZVONĚNÍ 9.A

Muzikálové poslední zvonění 9.A

Poslední zvonění 9.A I.

Poslední zvonění II.

25. června 2009

NÁŠ PŘÍSPĚVEK CHOMUTOVSKÉMU DĚTSKÉMU NADAČNÍMU FONDU - DĚTSKÉ ODDĚLENÍ NEMOCNICE CHOMUTOV

Naše děti pomohly dětskému oddělení chomutovské nemocnice.

Darovací šek S prim MUDr. Jiřím Krohem

24. června 2009

VĚDOMOSTNÍ SOUTĚŽ " 4 X 4 pro 4 " V SKKS CHOMUTOV

Vědomostní soutěž 4 X 4 pro 4 v SKKS Chomutov

4 X 4 pro 4 iI.

4 x 4 pro 4 družstvo 8.tř.

Jedno družstvo bylo z deváťáků a jedno sestavili žáci z 8. tříd

23. června 2009

VELKÝ FOTBALOVÝ TURNAJ V BŘEZNĚ U CHOMUTOVA

Fotbal Březno I.

Fotbal Březno II.

22. června 2009

PASOVÁNÍ PRVŇÁKŮ NA SKUTEČNÉ ŠKOLÁKY

Pasování prvňáčků na velké školáky.

Pozvání pro rodiče a ostatní přátele školy

Pasování II.

Pasování I.

Pasování III.

pátek 5. června 2009

BAMBIRIÁDA - KAMENCOVÉ JEZERO

 Kamencové jezero opět po roce otevřelo svou bránu oblíbené Bambiriádě.Program byl tentokrát zaměřený na EU a některé školy se tedy na dopoledne přeměnily na různé evropské státy.Naše škola se stala Francií.Část travnaté plochy se tedy proměnila na pařížskou ulici,v kavárně posedávali hosté,popíjející francouzské víno,prodavač nabízel sýry,bagety,malíř maloval portrét turisty,pod Eifelovou věží zpívala Edit Piaf a známý kabaret Moulin Rouge vydal na odiv své krásné tanečnice s kankánem.

 Na Bambiriádě 2009Koláž z pořízených fotografií. 

Naše FRANCIE na Bambiriádě 2009

 

Bambiriáda I.

Bambiriáda II.
A výsledek našeho putování Paříží?
1. místo a obrovská radost nás všech. Naše "Bambiriádní" vystoupení se podařilo.

 * * * * * * * *

Okresní finále ve smíšeném volejbalu 3 + 3 III.kategorie

pro žáky 6. - 7. tříd

   Školní sportovní klub naší školy byl pověřen organizací další okresní sportovní akcí.  Okresní rada AŠSK ČR v Chomutově byla garantem okresního volejbalového finále smíšených družstev a tak se v naší velké tělocvičně bojovalo pod vysokou sítí o přeborníka okresu a ten potom získal právo reprezentovat Chomutovsko na krajském turnaji.

Naši volejbalisté

   Turnaje se zúčastnilo i naše mužstvo, které vedla paní učitelka Jana Pondělíčková a tým skončil na 4. místě. Dále se zúčastnili volejbalisté ze školy ve Školní ulici v Chomutově, ze školy Na Příkopech, volejbalisté ze školy v ulici Budovatelů v Jirkově a z Krátké ulice v Klášterci nad Ohří. Ti se také stali vítězi turnaje - okresním přeborníkem, který nás bude v kraji reprezentovat.

Organizačně technický tým.

  Celý turnaj proběhl velice hladce a zásluhu na tom má i organizačně technický tým našich žáků, který pomáhal s realizací turnaje. Všechna utkání rozhodovali Viktor Forman a Martin Pondělíček, zápis pořizovaly žákyně Martina Mikulášková a Markéta Kubaníková.

 

* * * * * *

7. dubna 2009

VELIKONOCE KLEPOU NA DVEŘE

Naši třeťáci připravovali kraslice.

   V Keramickém studiu naší školy se nepracuje pouze s keramickou hlínou, ale v tomto výtvarném ateliéru můžete vidět i jiné výtvarné techniky. Těsně před letošními Velikonocemi se tady sešli naši třeťáci a dali se pod vedením paní učitelky Aleny Zýkové do zdobení kraslic. A šlo jim to velice pěkně.

Vajíčka namáčejí do barvy.

   Lihové kahany a včelí vosk a trpělivá práce... K vidění bylo hned několik zajímavých technik zdobení velikonočních kraslic, ale nejhezčí na tom bylo to, s jakým zaujetím se děti do této práce pustily. Zcela určitě se budou moci doma pochlubit nádhernými kraslicemi.

Klárka Bittnerová

"Malérečka" Klárka Bittnerová.

 

* * * * * *

čtvrtek 2. dubna 2009

CHVÍLE ODPOČINKU - OSLAVA DNE UČITELŮ

   V Bowlingklubu na Kamencovém jezeře se sešli pracovníci školy na podvečerním posezení a malém "vybočení" z každodenních starostí a práce. Pedagogický sbor a správní zaměstnanci tady společně oslavili letošní Den učitelů. Do Bowlingklubu přišli také naši učitelé - důchodci, kteří i na zaslouženém odpočinku sledují dění v naší škole.

Poděkování ředitele školy.

   Ředitel školy Mgr. Miloš Zelenka všem poděkoval za práci v uplynulém roce a poblahopřáli společně s předsedkyní ČMOSu Mgr. Jarmilou Nejezchlebovou všem k letošnímu Dni učitelů.

Občerstvení.

   A po oficiálním zahájení podvečerní oslavy letošního Dne učitelů byli všichni pozváni na občerstvení. Všichni si po celý večer měli o čem povídat. Bylo to takové malé ohlédnutí za rokem 2008, ale současně se diskutovalo o tom, jaký bude ten rok letošní, ve kterém škola prochází náročnou zkouškou slučování se školou v Havlíčkově ulici. Všem bylo jasné, že pedagogický sbor i správní zaměstnance čeká náročná práce. V průběhu večera se také sportovalo na bowlingu.

 

* * * * * *

čtvrtek 2. dubna 2009

Městské divadlo Chomutov

DĚTSKÁ SCÉNA 2009

Krajská přehlídka dětských divadelních a loutkářských souborů a recitačních kolektivů Ústeckého kraje.

   Letos to byl již pátý ročník, kdy se do Chomutova sjely dětské dramatické kolektivy z celého Ústeckého kraje, aby se představily se svými inscenacemi.  DĚTSKÁ SCÉNA 2009 je postupová přehlídka, která je pro každý školní rok vyhlašována MŠMT ČR a MK ČR a na chomutovskou krajskou přehlídku přijely dětské soubory s jedenácti inscenacemi a se svými inscenacemi poezie se představilo dalších osm recitačních kolektivů.

Diváci 

    Sál Městského divadla v Chomutově zaplnili nejen mladí herci ze souborů, které se přehlídky účastnily, ale také žáci naší školy, kterým se pohádky líbily.

Moderátorka Mgr. Jana Plachá

   Celou přehlídkou diváky a všechny hosty provázela paní učitelka Mgr. Jana Plachá, které v organizační práci v zákulisí, ale i na jevišti pomáhali žáci naší školy. Ti se také vzorně ujali úkolu pečovat o jednotlivé soubory a nebyla to práce vůbec lehká, protože té letošní krajské přehlídky se účastnilo na tři stovky mladých herců.

Pečovatel Vojta Forman

   Jedním z pečovatelů byl i Vojta Forman, který se po celou dobu staral o dětský divadelní soubor NAVENEK z Kadaně a také on na jevišti za pořadatele poděkoval vedoucí souboru Sabině Tumpachové.

Děti z Děčína 

   Jedním ze souborů, které se na přehlídce zúčastnily byl dětský divadelní kroužek žáků 2. B ze základní školy Na Stráni z Děčína, který rozezpíval a roztančil jeviště svojí hříčkou na motivy anglické písničky s použitím veršů Josefa Kainara :  WE ARE INDIANS. Toto představení nakonec doporučila odborná porota národní programové radě na národní přehlídku DĚTSKÉ SCÉNY 2009 do Trutnova.

Organizační štáb našich žáků.

      A tady jsou ti, kteří letos s organizací krajské přehlídky v Městském divadle celý den pomáhali. Ujali se role hostitelů velice dobře. Pořadateli krajské DĚTSKÉ SCÉNY 2009 v Chomutově byli - Dům dětí a mládeže Chomutov, Správa kulturních zařízení, s.r.o. Chomutov - Městské divadlo a také naše škola. Patronát nad přehlídkou každoročně přebírá Statutární město Chomutov a Severočeské doly, a.s. Chomutov. Poděkování si zaslouží i květinářství "Kopretina" paní Martiny Výborné, které věnovalo obrovskou kytici růží pro vedoucí hostujících souborů.

* * * * * *   

sobota 28. března 2009

Velký učitelský volejbalový turnaj ke Dni učitelů 2009

místo: Velká tělocvična Gymnázia Chomutov - skupina II.

Volejbalový tým 12. ZŠ Chomutov

   Už více jak třicet roků se na Chomutovsku pořádá velký volejbalový turnaj učitelů a naše škola se ho pravidelně účastní. Také letos hájili volejbalisté našeho pedagogického sboru barvy naší školy. Náš tým se pod vysokou sítí představil v sestavě - (dole zleva) Markéta Kubešová, Jana Pondělíčková (libero), Jana Plachá, (vzadu zleva) Filip Jančák, Miloš Samec a Jarmila Nejezchlebová. Šestice statečných si zaslouží poděkování a pochvalu za reprezentaci naší školy.

* * * * * *

pátek 27. března 2009

ČTVRŤÁCI HRÁLI PŘEDŠKOLÁKŮM DIVADLO.
Pohádkové loučení se zimou pro předškoláky.

  Rukavička

      Žáci ze 4. třídy naší školy s třídní učitelkou Simonou Šperlingovou připravili na páteční dopoledne pro své mladší kamarády z mateřských škol v Chomutově - Horní Vsi roztomilou divadelní pohádku RUKAVIČKA, která měla být také symbolickým loučením s paní Zimou. Dvakrát diváci zaplnili společenskou místnost, kterou malí herci přebudovali v malé divadlo a už se rozvíjel příběh o tom, jak dědeček ztratil v lese rukavici a postupně v ní našla útočiště lesní zvířátka. Představení malým divákům ukázalo, co všechno se již čtvrťáci ve škole naučili a děti, které za nimi na pohádku do školy z okolních mateřských škol přišly si tak mohly prohlédnout školu, která jim mnohým za pár měsíců otevře v novém školním roce své dveře a stane se také jejich školou. Hezkým momentem druhého představení bylo, když se na pohádku přišly podívat také děti ze současných prvních tříd naší základní školy, které ještě nedávno navštěvovaly mateřskou školu a objevovaly tak mezi předškoláky svoje kamarády. To bylo radosti a veselého vítání. Ale to už paní třídní učitelka pomalu otevírala oponu a čtvrťáci hráli svůj pohádkový příběh.
Diváci z mateřinek

 * * * * * *

26. a 27. března 2009

PROJEKTOVÝ DEN ŽÁKŮ 7.A

AMERICKÉ DNY - AMERIKOU OD JIHU K SEVERU

   Další z projektových dnů připravili naši sedmáci se svými učitelkami Mgr. Janou Pondělíčkovou a  Mgr. Markétou Kubešovou. Po celé dva dny společně putovali Amerikou - všemi americkými státy od jihu až na sever. A bylo toho k objevování po celé dva dny skutečně hodně. 

ZAČALI JSME V MEXIKU.

   Všechno to začalo v chomutovské stylové mexické restauraci Pepe Lopez, kam za sedmáky přišel cestovatel a průvodce turistů z cestovní kanceláře Livingstone chomutovský rodák Vít Sojka, který poutavě vyprávěl o Mexiku, kde žil dvacet let. Zná Mexiko velice dobře, oženil se tady a často a hodně rád se sem vrací.

Daniel Velčovský

   Sedmáci se na svůj projekt Americké dny velice dobře připravili a mnozí z nich přišli v zajímavých stylových kostýmech, v sombrerech i v ponču. A tak mexická restaurace Pepe Lopez v Chomutově byla tím nejvhodnějším místem, kde putování americkými státy od jihu k severu mohlo začít.

S cestovatelem Vítem Sojkou

   (Zleva) Jan Nachtigal, Vít Sojka, Denis Matej a Daniel Velčovský se s cestovatelem na závěr zajímavé besedy společně vyfotografovali a všichni chomutovskému cestovateli poděkovali. 

Ochutnávka mexických specialit.

   Zajímavou částí putování po Mexiku byla i ochutnávka kulinářských specialit, které pro sedmáky připravil kolektiv kuchařů a číšníků restaurace Pepe Lopez a poděkování tedy patří nejen jim, ale i majiteli restaurace panu Radku Kraslovi. Starali se tady o ně všichni velice vzorně a všem velice chutnalo.  

 

 pátek 27. března 2009

PROJEKTOVÝ DEN ŽÁKŮ 7.A

AMERICKÉ DNY - AMERIKOU OD JIHU K SEVERU

 PROJEKTOVÝ DEN - DEN DRUHÝ...

    Druhý den začal tancem ve velké tělocvičně

Havajské tance

    Mladé tanečnice mají rytmus v těle a s obrovským temperamentem předváděly havajské a jihoamerické tance. Rytmy si získaly zájem našich sedmáků, kteří se s dívkami pokoušeli naučit jihoamerickou čaču.

Učíme se ČAČU

   Mezi sedmáky přišla velká taneční formace mladých tanečnic z Taneční školy Milady Zelenkové STARDANCE Chomutov pod vedením Jany Zelenkové a den začal havajskými tanci. A potom přišlo to ráz - dva - tři - čačača... a bylo hodně, hodně veselo.

Představujeme americké státy.

    Jednotlivé pracovní týmy ve třídě zeměpisu přibližovaly ve svých referátech jednotlivé státy severní, střední i jižní části Ameriky. Mnozí žáci nashromáždili zajímavé informace a ty také přispěly k dalšímu, mnohem hlubšímu, objevování Ameriky.

Také ve školní jídelně byl americký den.

    Do amerických dnů se zapojila i naše školní kuchyně, kde paní kuchařky pro páteční oběd představily americký Fast food  s tradičním Hod Dogem, donut a fazolový salát.

 

* * * * * * 

středa 25. března 2009

Turnaj ve hře "ČLOVĚČE, NEZLOB SE !"

 V naší školní družině se uskutečnil turnaj. Proběhlo semifinálové a finálové kolo v celodružinové hře "Člověče,nezlob se" , kterého se zúčastnila také školní družina v  Havlíčkově ulici. Semifinále se zúčastnilo  12 dětí 6chlapců a 6dívek. Ve finále potom zvítězil Matěj Květoń, na 2. místě se umístila Jana Bruschová a 3. místo obsadila Máša Fialová  - oba z  Havlíčkovy ul.
Člověče, nezlob se !

Stupně vítězů.

************************

sobota 14. března 2009

Okresní kolo v recitaci žáků základních škol DEN POEZIE

a úspěch našich recitátorů

vítězství ve svých kategoriích a postup do krajského kola postupové soutěže DĚTSKÁ SCÉNA 2009

si v okresní soutěži vybojovaly

kategorie : I. Tereza MISTOLEROVÁ z 2.A

kategorie: IV.  Klára SASOVÁ z 9.A

MOC JIM BLAHOPŘEJEME !

* * * * * *

 25. března 2009

Nácvik první pomoci v 5. třídě

Zdravověda

Naši "páťáci" si prakticky vyzkoušeli, jak lze dobře pomoci zraněnému a seznámili se tak s praktickými postupy, které se mohou velice dobře dětem hodit v praxi.

Páťáci při hodině.

Bylo by dobře, kdyby tuto činnost nemusely děti nikdy použít, ale bude ještě lépe, když si v případě potřeby budou vědět rady.

* * * * * *

 Okresní florbalový turnaj žáků 6. - 7. tříd ZŠ

středa 25. února 2009

   Již třetí velký turnaj ve florbalu pro žáky chomutovských škol spolupořádal náš ŠSK a škola. Ve středu 25.2.2009 se uskutečnilo okresní finále kategorie: III. podle propozic AŠSK ČR.

Naši florbalisté - mužstvo 6. - 7. tříd

   Mezi patnácti mužstvy, která se turnaje zúčastnila nechyběli ani naši s trenérem Mgr. Milanem Märcem. Uskutečnily se semifinálové boje ve skupinách v naší škole, v ZŠ v Hornické ulici a v ZŠ na sídlišti Písečná. Vítězové se potom utkali o titul okresního přeborníka ve finále, které se opět uskutečnilo v naší škole.

Vítězství si vybojovali kluci z "hokejovky", kteří také budou Chomutovsko reprezentovat v krajském finále. Blahopřejeme jim a budeme jim držet palce.

Výsledkový servis tohoto turnaje si můžete prohlédnout zde.

Výsledky florbalového turnaje 6. - 7. tříd

* * * * * *

Okresní florbalový turnaj žáků 8. - 9. tříd ZŠ

 úterý 3. února 2009 

 

NAŠI FLORBALISTÉ SKONČILI PÁTÍ.
    Okresní finále ve florbalu starších žáků 8. - 9. tříd a odpovídajících ročníků víceletých gymnázií kategorie: IV. se uskutečnilo na chomutovských školách 3. února 2009. Finále se zúčastnilo celkem 23 mužstev ze škol Chomutovska a o účast ve finále se hrálo v pěti semifinálových skupinách. Bylo to náročné florbalové úterý. Vždyť vítěz byl znám až po ukončení posledního z 52 florbalových duelů.

    Florbal si na školách získává rok od roku stále větší popularitu, což potvrzuje i statistika OR AŠSK ČR v Chomutově, která je jedním z pořadatelů okresních postupových turnajů. Po prosincovém okresním finále těch nejmladších žáků 4. - 5. tříd to nyní byli ti nejstarší a připravuje se ještě turnaj mužstev žáků 6. - 7. tříd kategorie: III. který je v plánu na 25.února 2009.

    Okresního finále nejstarších žáků ze základních škol se zúčastnili také naši florbalisté, kteří si pod vedením pana učitele Milana Märce (ředitele DDM Chomutov) vůbec nevedli špatně a obsadili nakonec 5. místo v závěrečných finálových bojích.

Naši obsadili 5. místo

Celkový výsledkový servis tohoto turnaje si můžete prohlédnout zde

Výsledky florbalového turnaje 8. - 9. tříd.

* * * * *

  KLÍNOVEC - KRUŠNÉ HORY

11. - 16. ledna 2009

ŠKOLNÍ LYŽAŘSKÝ VÝCVIKOVÝ KURZ

   Hotel "Zámeček" pod Klínovcem v Krušných horách byl velice dobrým hostitelem našich dětí, které se zúčastnily letošního "lyžáku". Na fotografiích je patrné, že se jim vydařilo také počasí a tak se cvičilo dopoledne i odpoledne na sjezdovce, která nese název "Pařezovka".

Pod modrou oblohou 

   Účastníci "lyžáku" byli rozděleni do tří družstev - začátečníci - pokročilí - snowboard  - a všichni si dobře zalyžovali. Kromě lyžařského výcviku proběhly také školní lyžařské závody v alpských disciplínách - slalom na lyžích vyhrál Kryštof Zapletal ze 7.A, snowboardové závody potom Marek Malý z 8.A. Volný čas trávili žáci třeba v sauně nebo v bazénu, na diskotéce, kterou si připravili a u mnohých her.

Někdy je třeba vzít lyže na ramena.

    V rámci LVK se také uskutečnily školní lyžařské závody  ve slalomu dívek a chlapců a ve slalomu na snowboardu.

A zde jsou i výsledky: SNOWBOARD - slalom - 1.Marek Malý - 2. Martina Mikulášková - 3. Alena Ringlerová   SLALOM LYŽE - clapci - 1. Kryštof Zapletal - 2. Milan Šulc - 3. Martin Pondělíček   SLALOM lyže - dívky - 1. Lucie Pelcová - 2. Alena Skořepová - 3. Alena Ptáčková

15. - 16. ledna 2009

ZÁPIS DĚTÍ DO BUDOUCÍCH 1. ROČNÍKŮ

pro školní rok 2009 - 2010

Budoucí prvňáčci.

   Každým rokem se pravidelně v lednu konají zápisy budoucích žáků do 1. ročníků a letos byly zápisy vyjímečné tím, že po sloučení naší základní školy se školou v Havlíčkově ulici se konaly pouze v budově v Heyrovského ulici, kde se také budou 1. ročníky otevírat.

Ze zápisu 

* * * * *

14. ledna 2009

CESTUJEME PO ŘEKÁCH STAROVĚKU.

Projektový den žáků 6.AB

    „Žlutá řeka“ Chuang-che, „Dlouhá řeka“ Jang-c'-t'iang, Ganga, Indus, Brahmaputra, Eufrat, Tigris a životodárný Nil – to je několik světových veletoků, v jejichž povodí se v dávné historii rodila lidská civilizace. A právě na staroorientální státy Čínu, Indii, Mezopotámii a Egypt se zaměřili žáci 6. tříd ze ZŠ v Heyrovského ulici ve svém zajímavém projektu „Cestujeme po řekách starověku“. 

Byl to den plný mnoha nových zážitků. Žáci se přenesli do tehdejší doby, stali se její součástí. Zjišťovali, jak se před několika tisíciletími v těchto zemích žilo, co již lidé uměli, čím se zabývali, jak se strojili, co jedli…. Vyhledávali a skládali mozaiku historie velkých říší Sumerů, Egypťanů, Indů, čínských dynastií, Chetitů, Babyloňanů a Asyřanů. Právě hrou se dostávali k informacím, které nejsou v klasických učebnicích dějepisu, vyzkoušeli si svoji zručnost, dovednost, rozvíjeli svou fantazii a utvářeli si obraz o dění ve starověké společnosti.Důmyslné kostýmy.

    Některé kostýmy byly velice pěkné - Hana Galuszková jako Kleopatra

Pod vedením učitelek Markéty Kubešové a Blanky Legnerové se děti pokoušely vytvořit co nejzdařilejší mumii, seznámily se s náboženstvím, učením, meditací, ochutnaly čínský a indický čaj, „procházely“ se stavbami egyptských pyramid a stavěly Velkou čínskou zeď, kde na ně čekalo mnoho zajímavých úkolů u každé postavené věže. Jednotlivé starověké státy – Čína, Indie, Egypt a Mezopotámie rozdělily žáky obou tříd do jednotlivých skupin, které se motivovaly třeba nejstarším zákoníkem šestého babylonského panovníka Chammurapiho (1792 – 1750 př.Kr.) a žáci se snažili do hliněných destiček také zapsat po vzoru klínového písma svůj vlastní zákon. Velice se líbil zákon, který vyhlašoval, že : „ Ten, kdo něco špatně vyrobí nebo opraví, bude mít týden veřejně prospěšných prací.“ Nebylo to sice tak tvrdé, jako Chammurapiho „oko za oko“, ale zákon se zrodil.

Mumie

Také mumie se podařily.

 Všechny skupiny postupně procházely čínskou školou. Do tajů čínštiny je zasvěcovala Ing.Lucie Ontková, která děti naučila nejen několika zdvořilostním frázím a jejich čínské výslovnosti, ale seznámila je také s psaním znaků čínského písma. A bylo u toho hodně veselo.

Rychloškola čínštiny

 Rychloškola čínštiny se moc líbila.

      Celý projekt vrcholí pondělním vytvořením rýžové mandaly, jež bude symbolizovat splynutí, hlubší pochopení. Tato mandala bude zničena dle buddhistického principu, který říká, že nic není trvalé a vše je jen pomíjivé, při příležitosti Dne Tibetu 10. března 2009.

Mandala z rýže

Povedla se také rýžová mandala.

* * * * * *

 

 

* PF 2009

KRÁSNÉ A SPOKOJENÉ VÁNOČNÍ SVÁTKY, HODNĚ DĚTSKÉ RADOSTI POD STROMEČKEM, PĚKNÉ ZIMNÍ PRÁZDNINY NAŠIM DĚTEM A VŠECHNO NEJLEPŠÍ DO NOVÉHO ROKU,

přejí nejen žákům, a jejich rodičům, všem přátelům naší školy, ale i všem ostatním návštěvníkům našeho webu,  učitelé a všichni zaměstnanci 

Základní školy Chomutov. Akademika Heyrovského.

* * * * *

VELKÉ VÁNOČNÍ ZPÍVÁNÍ PŘED NAŠÍ ŠKOLOU

čtvrtek 18. prosince 2008 v 17:00

" Hlas zvonů táhne nad závějí,

kdes v dálce tiše zaniká...

Dnes všechny struny v srdci znějí,

neb mladost  se jich dotýká.

Můj duch zas tone v blaha moři,

vzdech srdcem táhne hluboce,

a zvony znějí, světla hoří -

ó Vánoce, ó Vánoce ! "

   Letos poprvé jsme vyzkoušeli něco nového. Změnili jsme naše tradiční vítání Vánoc a loučení se starým rokem. Nadcházejcí Vánoce jsme vítali úplně jinak - netradičně. V malé vstupní haíe do naší školy jsme vybudovali moc pěkný Betlém. Podílely se na něm děti pod vedením svých učitelek Evy Opálkové a Mirky Beranové. A jejich dílo se velice podařilo.

Takový je náš letošní Betlém.

   Nadešel podvečer a před naší školou se chystalo velké VÁNOČNÍ ZPÍVÁNÍ. Představil se zde pěvecký sbor KLÍČEK z patronátní Základní školy speciální a Mateřské školy v Palachově ulici, pěvecké sdružení žáků naší 3.A a 3.B a nakonec zpívaly všechny děti i dospělí. Na úvod zahrála Kláre Sasová na housle Tichou noc, recitovaly Viktorka Sasová a Tereza Fulierová, která pořad provázela slovem.

Pšvecký sbor KLÍČEK z mateřinky v Palachově ulici.

   Nejen pěvecky, ale i kostýmově se moc hezky projevili žáci 3.AB třídních učitelek Aleny Zýkové a Evy Opálkové. Děti zpívaly za doprovodu pana učitele Petra Švorce a sklidily veliký potlesk velikého zástupu diváků, kteří před naši školu na vítání Vánoc přišli.

Zpěváčci ze 3.AB

   Nakonec prskaly prskavky, všichni společně zpívali koledy, podávalo se vánoční cukroví a horký čaj, návštěvníci obdivovali náš Betlém a dospělí ochutnali trochu horkého svařeného vína. Dokonalá předvánoční atmosféra vládla na nově zrekonstruovaném prostranství před naší školou. Všemu chyběly už jen snášející se sněhové vločky, které však letošnímu adventu chybí všude.

 " ... a zvony znějí, světla hoří - 

ó Vánoce, ó Vánoce ! " 

* * * * * * * * * *

Co by chtěly děti v družině od Ježíška ?

To se můžete dočíst v jejich dopisech Ježíškovi.

Dopisy Ježíškovy dětí z družiny.

* * * * * *

AFRICKÁ FILMOVÁ NOC

Další netradiční forma vyučování.

    Noc z 18. na 19. prosince byla v budově školy pro naše žáky netradičním zážitkem. Proběhla totiž "Africká filmová noc", kde se žáci dozvěděli mnohé o tomto "černém" kontinentu. Nejprve mezi ně zavítala vedoucí ekocentra Podkrušnohorského zooparku Bc. Radka Kubizňáková, která jim vyprávěla o svojí letošní listopadové cestě africkými národními parky v Jihoafrické republice.

Bc. Radka Kubizňáková 

   Její zážitky a audiovizuální program "Africký sen" byly velice zajímavvou částí Africké filmové noci. Na žáky potom čekaly projekce filmů "Hotel Rwanda" a "Krvavý diamant".

Účastníci Africké noci

   Africkou filmovou noc a předvánoční přenocování ve škole pro své žáky připravily učitelky Jana Pondělíčková a Markéta Kubešová.

* * * * *

CHOMUTOVSKÉ VÁNOCE A NAŠE ŠKOLA

středa 17. prosince 2008 v 16:00

   Letošní Chomutovské vánoce jsou charakteristické nejen nazdobeným náměstím, rozsvíceným vánočním stromem, zvoničkou, tradičními trhy a lokálkou Amálkou. Uprostřed chomutovského náměstí je pódium na kterém se střídají denně velcí i malí umělci se svým programem. Vystoupila tu pro děti třeba Dáda Patrasová, ale také děti z mateřských škol a pravidelně se v letošním předvánočním čase představují i chomutovské školy. Na pódiu nechyběly ani děti z naší školy, které se na své vystoupení připravovaly pod vedením učitelek Jany Rožové a Jany Plaché.

Advent 

   Starší žáci provedli ve svém komponovaném programu  diváky Adventem a tradičními předvánočními a vánočními zvyky,

Tanec zvířátek

   Společně se žáky 2. stupně vystoupili i "druháci" se svým tancem zvířátek a sklidili od diváků zasloužený potlesk.

Viktorka a Klára Sasovy

   "Stojí vrba košatá - hej, hej koleda" zazpívala Viktorka Sasová ze 3. třídy a na housle ji doprovodila její sestra Klára z 9.A - Diváků se u pódia na chomutovském náměstí sešlo opravdu hodně i přes nepříznivé počasí, které spíše připomínalo aprílový než adventní čas. Všichni účinkující sklidili po zásluze vřelý potlesk těch, kteří jeviště obklopovali.

* * * * *

LITVÍNOVSKÝ CHOROŠ

15. - 16. prosince 2008

Mezi 150 účastníky tradiční litvínovské soutěže se naši zástupci rozhodně neztratili.

   V litvínovské Schole Humanitas se každoročně koná soutěž LITVÍNOVSKÝ CHOROŠ, která si už získala značnou popularitu. Letos se soutěže zúčastnilo 150 žáků z Ústeckého a Středočeského kraje.

Naši reprezentanti

   Naši školu na soutěži reprezentovalo družstvo ve složení (zleva) Denisa Badinková, Alena Ringlerová a Petr Nepovím a vůbec si nevedli špatně. Ze škol Chomutovska byli vůbec nejlepší a  celkově skončili na krásném      4. místě. Litvínovský choroš je hlavně přírodovědná soutěž, ale uplatní se tady také znalosti z dalších oborů.

Úspěšné družstvo s krtkem.

   Naše škola se této soutěže již několik let pravidelně úspěšně účastní a po skončení letošní soutěže určitě měli Petr, Denisa a Alena velkou radost z dortu - z veselého krtka v kalhotkách.

BLAHOPŘEJEME JIM K ÚSPĚCHU

a na další fotky se můžete podívat ve fotogalerii.

* * * * *

.... už vánoční nastává čas...

   a my si vás dovolujeme pozvat na naše tradiční vítání Vánoc, loučení se starým rokem a společně se naladit na poslední dny adventního času. Stalo se již tradicí, že připravujeme vystoupení pro spolužáky, rodiče a všechny přátele naší školy. Letos to bude trochu netradiční... Ale nepředbíhejme !

středa 17. prosince 2008 v 16:00 

   Na chomutovském náměstí se naši žáci představí s programem, který si připravili pro letošní chomutovské vánoční trhy. Vystoupí na jevišti uprostřed chomutovského náměstí a jistě se vám bude jejich program líbit.

Program s dětmi uvedou Mgr. Jana Plachá a Jana Rožová

Fotografie zloňské vánoční pohádky...

V loňském roce jsme vítali přicházející Vánoce pohádkou "Jak Kuba, Ondřej a Matěj k Ježíškovi došli".

čtvrtek 18. prosince 2008 v 17:00

   Před naší školou byla dokončena rekonstrukce celého prostranství a jistě se to bude líbit všem, kteří přijdou. Právě tady se uskuteční naše VÁNOČNÍ ZPÍVÁNÍ a my vás na něj všechny srdečně zveme. Můžete si prohlédnout náš Betlém a poslechnout si pěvecký sbor KLÍČEK z naší patronátní Základní školy speciální a Mateřské školy z Palachovy ulice, ale také žáky 3.a a 3.B a všichni si společně zazpíváme. Je ovšem potřeba si s sebou vzít dobrou náladu a otevřít svá srdce zvonění vánočních zvonků. Vezmete-li si s sebou svíčky a prskavky, bude atmosféra dokonalá. Děti připravily vánoční cukroví, podávat se bude pro děti čaj, pro dospělé svařené víno... Přijďte s námi přivítat letošní Vánoce.... rádi Vás u nás před školou přivítáme.

Pozvánku si můžete stáhnout zde.

Pozvánka na "Vánoční zpívání 2008"

 

* * * * *

11.prosince 2008

JUNIOR FLORBAL CUP 2008

Okresní finále ve florbalu žáků 4. - 5. tříd

   Naše tělocvična opět zažila hezký sportovní svátek. Konal se tady totiž okresní florbalový turnaj. Do toho letošního finále nejmladších žáků ze  4. - 5. tříd  se ze škol z  celého Chomutovska přihlásilo celkem 15 mužstev mladých florbalistů a tak se hrálo ve čtyřech semifinálových skupinách. Dvě skupiny hrály v naší tělocvičně a po jedné v ZŠ na Kadaňské ulici a v ZŠ v Hornické ulici. Na vítěze těchto skupin opět čekala naše tělocvična, protože se tady hrálo závěrečné čtyřčlenné velké finále těch nejlepších.

Mužstvo 12.ZŠ Chomutov

Na turnaji nechybělo ani naše mužstvo pod vedením pana učitele Milana Märce. Kluci sice do finále nepostoupili, ale bojovali statečně a z té semifinálové šestice, která hrála v naší tělocvičně skončili na pěkném 3. místě a každá rada od trenéra byla velice dobrá.

Porada s trenérem

 Čtvrteční florbalový maratón nakonec skončil vítězstvím kluků z chomutovské "hokejovky". Okresními přeborníky se stali florbalisté ze ZŠ Chomutov, Hornická ulice, kteří dokázali zvítězit nad všemi soupeři, jak ve své semifinálové skupině, tak potom také i ve finále a proto jim zlaté medaile a pohár vítěze po zásluze patří.

Na 2. místě (stříbrné medaile) se umístili kluci ze ZŠ Kadaň, Na Podlesí a 3. místo (bronzové medaile) obsadili florbalisté ze ZŠ Chomutov, Havlíčkova ul.  4. místo patřilo potom chlapcům ze ZŠ Chomutov, Zahradní.

Výsledky turnaje si můžete stáhnout zde.

JUNIOR FLORBAL CUP 2008 - kompletní výsledky 

* * * * * 

 8. prosince 2008

VÁNOČNÍ TURNAJ VE STOLNÍM TENISU

   Uplynul první adventní týden a hned na počátku dalšího se zase v naší velké tělocvičně čile sportovalo. Vánoční turnaje ve stolním tenisu mají v naší škole dlouholetou tradici, ale letos se tohoto turnaje zúčastnil rekordní počet 96 hráčů v šesti kategoriích - od 4. až do 9. tříd. Hrálo se na třech stolech a turnaj začal kategoriemi těch nejmladších - chlapců  a dívek 4. - 5. tříd. O turnajové ceny, medaile a diplomy se postaral Školní sportovní klub a tak měli ti nejúspěšnější dost důvodů k radosti.

Pěkné turnajové ceny

Losování do turnaje

   Náročné bylo i rozlosování do turnaje a pomalu se plnily turnajové tabulky. Každý byl zvědavý, koho mu los určí za soupeře...

Pohled do tělocvičny při turnaji

   Letos se turnaje vedle stolních tenistů z naší školy zúčastnili také hráči z jiných škol. Přijeli žáci ze ZŠ na Písečné, z Havlíčkovy ulice, z Března u Chomutova a ze Strupčic.

Chlapci - žáci 6. - 7. tříd

   A tady jsou jedny ze šesti stupňů vítězů. Tentokrát jsou dekorováni nejúspěšnější z kategorie žáků 6. - 7. tříd.  Zleva Martin Stasinka (2. místo - 9.ZŠ Chomutov), vítěz této kategorie Vojtěch Sobotka (12.ZŠ Chomutov), David Kováč (3.místo - ZŠ Březno u Chomutova) a na 4. místě se umístil domácí hráč Jan Zahradník-

Kompletní výsledky si můžete stáhnout zde.

 

 

 

* * * * *

5. prosince 2008

PŘIŠEL ČAS MIKULÁŠE, ČERTA A ANDĚLŮ...

MIKULÁŠ SE SVOJÍ SUITOU NA CESTÁCH

   Mikuláš se svojí suitou - s čertem a dvěma anděli se vydali za dětmi nejen z naší školy, ale také za žáky do Základní školy speciální a Mateřské školy v Palachově ulici v Chomutově. Prošli tady všechny třídy a všem dětem rozdali mnoho dárků. Každoroční návštěva Mikuláše a jeho družiny v patronátní škole je současně signálem, že se blíží Vánoce a zimní prázdniny.

   Mikulášovi na jeho cestě pomáhali naši "deváťáci" - Václav Urbánek, Markéta Kubaníková a Alena Ringlerová a dělali to velice dobře.

 

* * * * *

MIKULÁŠSKÁ LAŤKA 2008

1. ročník soutěže ve skoku vysokém

čtvrtek 4. prosince 2008

   65 skokanů se zúčastnilo ve čtyřech kategoriích 1. ročníku naší skokanské soutěže MIKULÁŠSKÁ LAŤKA 2008, kterou pořádala naše škola ve spolupráci se Školním sportovním klubem 12.ZŠ Chomutov.

Mikulášská laťka 4.12.2008

 A potom přišlo vyhodnocení nejlepších....Medaile a ceny naděloval Mikuláš

   Poháry, medaile a další ceny na závěr naděloval všem nejúspěšnějším sám Mikuláš. První ročník soutěže se vydařil a chcete-li se podívat na výsledky, tak si je můžete stáhnout zde.

Kompletní výsledky Mikulášské laťky 2008

 

* * * * *

 BLÍŽÍ SE VÁNOČNÍ ČAS....

LIDOVÉ ZVYKY A OBYČEJE - ADVENT

28. listopadu 2008

  Projektové vyučování žáků 3. A a 3. B začalo první částí v pátek  28. listopadu, kdy si žáci přiblížili některé vánoční zvyky, obyčeje a tradice a vyzkoušeli si svoji dovednost prakticky na úpravách adventních věnečků.

Zdobení adventních věnců

Pod vedením svých učitelek Mgr. Aleny Zýkové a Mgr. Evy Opálkové děti vyráběly velice hezké adventní věnečky a všichni žáci prokazovali svoji šikovnost.

* * * * *

SLOUČENÍ ŠKOL

ZŠ HAVLÍČKOVA A ZŠ AKADEMIKA HEYROVSKÉHO

   Rada Statutárního města Chomutova se zabývala optimalizací chomutovských škol a přijala usnesení o sloučení naší základní školy se ZŠ v Havlíčkově ulici. Usnesení Rady města Chomutova bude předloženo ke schválení zastupitelstvu města.

Magistrát statutárního města Chomutova vydal oficiální tiskovou zprávu, kterou si můžete stáhnout a přečíst zde

Tisková zpráva Statutárního města Chomutova

* * * * *

VÝSTAVA BETLÉMŮ

    V Městském muzeu v Chomutově a v kapli sv. Kateřiny na náměstí je otevřena výstava betlémů. Vernisáž výstavy se uskutečnila v sobotu 22. listopadu 2008 dopoledne a přišlo mnoho návštěvníků. Letos poprvé měli chomutovští občané také možnost vidět velice zajímavý betlém žáků naší školy.(viz foto)Betlém našich žáků v kapli sv.Kateřiny

   Betlém žáků naší školy je k vidění v gotickém chrámu na chomutovském náměstí. Postavy Josefa, Marie, tří králů - Kašpara, Melichara a Baltazara, jezulátka v jesličkách a koledníků vznikly pod vedením učitelek  Miroslavy Beranové a Evy Opálkové.

 Betlém našich žáků a gotika.

    "Nesem vám noviny... poslouchejte ! Z betlémské krajiny.... pozor dejte ! Slyšte je pilně a neomylně.....rozjímejte !"  Hezké Vánoce 2008

* * * * *

 ZAČALY ASIJSKÉ DNY

   Dva dny projektového vyučování začaly pro žáky 8.A a 8.B na počátku druhého listopadového týdne v čajovně "Alibaba" Na Příkopech v Chomutově. Pod vedením učitelek Mgr. Jany Pondělíčkové a Mgr. Markéty Kubešové se žáci seznamovali se životem tohoto světadílu. Na úvod, v pondělí 10. listopadu 2008, se v čajovně "Alibaba" seznámili žáci s historií pěstování a s tradičními postupy a rituály při přípravě čajů. Seznámili se s odrůdami čajů, které se pěstují v Japonsku, v Číně  v Indii, ale také s čaji z Ruska a třeba i z Nepálu. Mnozí si pro tyto dva projektové dny připravili i zajímavé kostýmy a skupinové prezentace jednotlivých států tohoto největšího a nejlidnatějšího světadílu.

Asijské dny 10. a 11.11.2008

   Na posezení v asijské čajovně se žáci oblékli do zajímavých kostýmů. Také jejich učitelky přišly ve slušivém "sárí" indických žen.

   Druhý den tohoto projektu začal ve školní tělocvičně, kde žáci třetí třídy předvedli ukázky bojového umění Allkampf jitsu a potom následovala projekce filmu se silným emotivním obsahem -  "Bez dcerky neodejdu" nad kterým se potom diskutovalo o náboženských, společenských a rodinných tradicích v Iránu a v Iráku. Následovaly další skupinové prezentace asijských států a v průběhu obou projektových dnů si tak žáci představili Japonsko, Čínu, Kazachstán, Nepál, Rusko, Izrael, Indii a Kambodžu.

   Závěr potom patřil zábavné soutěži v pojídání rýže tradičními hůlkami, kde  někteří žáci předvedli  svojí šikovnost.

Václav Fedák zvládl rýži hůlkami skutečně bravurně.  

 Jedním z těch, kdo si s rýží tradičními hůlkami dobře poradili byl i Václav Fedák.

 * * * * * *

 JE PŘED NIMI VOLBA BUDOUCÍHO POVOLÁNÍ

 

VZDĚLÁVÁNÍ 2008


Prezentační výstava středních škol našeho regionu probíhala od pondělí do středy a u jednotlivých stánků středních škol se většinou zastavovali žáci 9. tříd, kteří se v průběhu tohoto školního roku budou rozhodovat, kterou školu si zvolí pro svoje další vzdělávání nebo jakému učebnímu oboru se budou chtít
věnovat. Často se v expozici výstavy objevovali i žáci osmých ročníků, kteří  e třady hlavně seznamovali se situací, jaké možnosti ve školství na středních školách na Chomutovsku jsou.

Vzdělávání 2008 

Mezi návštěvníky výstavy byli také žáci ze ZŠ v Heyrovského ul. Chomutov, kteří se zajímali o podmínky studia na školách, které by chtěli po skončení tohoto školního roku navštěvovat.


 U expozice učiliště Amos se zastavili Jan Řápek, Martin Pondělíček
a  Adam Řáha

Vzdělávání 2008
 O podmínky studia na Střední zdravotnické škole se zajímaly Eliška Kopecká a Tereza Fulierová

Vzdělávání 2008
Zajímavá byla také expozice oboru kuchař - číšník údlického učiliště, která přilákala mnohé návštěvníky svojí nápaditostí.

Ve Špejcharu

 Ve Špejcharu

 *********************

PUTOVÁNÍ ZA PRINCEZNOU

   Na putování se vypravili žáci 3. AB až na státní zámek do Libochovic ve středu 8. října 2008. A co je tady všechno čekalo ?

   První velký úkol byl, aby osvobodili zakletou princeznu. A jak se to přihodilo, o tom je informoval zasvěcený vypravěč, který dal dětem samé dobré a velice důležité rady. A tak všichni mohli putovat od Jiskřičky (ta dala každému trochu štěstí) ke Stromákovi a Plamínkovi. Loužička se snažil všechno pokazit a tím také zabránit vysvobození princezny. Ale protože děti byly šikovné, nakonec Loužičku nechaly zkamenět, kouzelníka zaříkadly zbavily všech kouzel a princezna se mohla vrátit na zámek, kde se zase obyvatelům Země snů mohou zdát pěkné sny. Princezna dala každému za odměnu kouzelný kamínek.

Putování za princeznou v Libochovicích

 Na zámku v Libochovicích a v zámeckém parku.

Společně v zámeckém parku

   Po prohlídce libochovického zámku jsme si společně prohlédli ještě park, náměstí v Libochovicích, navštívili jsme místní základní školu, nakoupili si něco na památku z výletu a spokojeně jsme jeli domů.

 * * * * *

"Stmelovací" pobyt na Bernavě

   Třída 9.A vyrazila v září na třídenní "stmelovací" výlet na Bernavu v Krušných horách. Třídní učitelka Mgr. Jana Plachá měla pro ně připravené hry, které vedly ke vzájemnému poznávání se a aktivity zaměřené na řešení různých druhů závislostí.

9.A na Bernavě

   Aktivní třídenní pobyt měl u žáků a jejich doprovodu velký ohlas a hlavně tahle akce splnila svůj důležitý účel - bývalé třídy 8.A a 8.B tvoří jednu velikou partu - 9. A

 ZA KULTUROU PRAVĚKU

   Ve středu 24. září 2008 se žáci 6:A stali na hodinu pravěkými "umělci". Výsledkem jejich práce jsou skalní malby, kamenné nástroje, amulety, rytiny do mamutích klů či eneolitické nádoby zdobené šňůrovou technikou.

archeologická expozice

 Práce se dařila i týmu mladých "paleoliťáků.

Paleoliťáci.

* * * * *

 DRUHÁ ČÁST CYKLOTRIALOVÝCH ZÁVODŮ,

 kterou jsme pro nepřízeň počasí nemohli uskutečnit v původním termínu (ve středu 24. září 2008) se uskutečnila hned na počátku příštího týdne

úterý 30. září 2008

cyklotrialové závody pro žáky a žákyně 4. - 5. tříd

   A to se již počasí velice umoudřilo a dopřálo nám, abychom si s chutí na naší terénní trati zazávodili. Zase pomáhali žáci z osmých tříd a na trati se srdnatě bojovalo. 

Nejlepší dívky

1. místo Kateřina Škvárová (4.A) - 2. místo Kristýna Novotná (5.B) - 3. místo Petra Vecková (4.A) a na 4. místě se umístila Eliška Staňková (4.A)

Nejlepší chlapci

 1. místo - Jan Zabystřan (4.A) - 2. místo - David Smrčka (4.B) - 3. místo - Marek Richter (5.B) a na 4. místě se umístilJan Král (4.A)

Jelo se krásným podzimem.

   Na závody dokonce svítilo sluníčko, které ještě více zdůraznilo krásu přicházejícího podzimu.

 

CYKLOTRIALOVÉ ZÁVODY NEJMENŠÍCH  2. - 3. třídy

středa 24. září 2008

   Na středu 24. září 2008 jsme připravili cyklotrialové závody pro nejmladší žáky na terénní trati ve sportovním areálu naší školy. Škoda, že do dobrého úmyslu zasáhlo nepříznivé počasí, které nám dovolilo uspořádat pouze první část těchto závodů - pro kategorie chlapců a dívek 2. - 3. tříd. Přesto, že se na závodníky "kabonila" obloha, bojovalo se s velkým nasazením a tak si na závěr ještě ti nejlepší převzali nejen poháry ŠSK, ale také medaile, diplomy a sladké odměny nakonec byly připraveny pro všechny účastníky závodů.

Ti starší ve 4. - 5. třídách si na svůj závod musí počkat. Uskuteční se hned, jak topočasí dovolí a všichni přihlášení si jistě s chutí zazávodí.

Závodníci ze 2. - 3.tříd  

S bojovným srdcem jsou ti nejmladší připraveni ke startu jedné z řady kvalifikačních rozjížděk.

 * * * * *

 BEACHVOLEJBALOVÉ A NOHEJBALOVÉ

LOUČENÍ S LETOŠNÍMI PRÁZDNINAMI

"O poháry školního sportovního klubu"

pátek 26. září 2008

   Na pátek 26. září 2008 jsme ve sportovním areálu   TJ VEROS Chomutov připravili dva turnaje, kterých se zúčastnilo skoro sto sportovců ze škol Chomutovska. Na dvou kurtech se hrál nohejbal a na dvou kurtech plážový volejbal.

Medailisté

   Po celodenním sportování byli na závěr dekorováni ti nejlepší. Školní sportovní klub naší školy připravil pro vítězná mužstva poháry, medaile a diplomy.

Beacholejbal dívky - nejlepší týmy

   V plážovém volejbalu se soutěžilo v kategorii dívek a v kategorii chlapců a soutěž byla vypsána pro dvojice.

Medailisté v kategorii chlapců 

   Třešničkou na dortu je vždycky předávání trofejí těm nejúspěšnějším, ale obdiv si zaslouží všichni, kteří se turnajů zúčastnili.

Medailisté - beachvolejbal chlapci

   Poháry a diplomy s medailemi si převzala také nejúspěšnější dvoučlenná mužstva chlapců.

Ocenění nohejbalistů

   Turnaj v nohejbalu jsme uspořádali letos poprvé a o účast na tomto turnaji byl značný zájem. Školní sportovní klub naší školy bude chtít z nohejbalu udělat tradici. Na snímku je dekorování těch nejúspěšnějších tříčlenných nohejbalových týmů.

Nejlepší nohejbalisté společně.

   Na kurtech s velkým nasazením bojovali a potom se ti nejúspěšnější  nohejbalisté společně vyfotografovali.

* * * * * * * * * * *

 Je 1. září 2008 a začíná opět školní rok.

Přicházejí noví prvňáčci...

Ať se jim u nás líbí.

   Rodiče, prarodiče, příbuzní a přátelé doprovázejí tradičně první školní den ty nejmenší školáky poprvé do školy. Začíná jim povinná devítiletá školní docházka a tak je první školní zvonění něčím velice slavnostním. Tak, ať se jim u nás ve škole hodně líbí.

********************************

 NEDÁVNÁ HISTORIE

2007 - 2008

 **********************************

Z minulého školního roku 2007 - 2008....

 

Zpráva pro žáky bývalé 9. A

CD s fotkami, které jsem pořídil při pasování, posledním zvonění i při předávání posledního vysvědčení na 1. mlýně v Bezručově údolí jsem dal vaší spolužákyni Pavlíně Voštové. Takže máte možnost si toto CD "přepálit" a mít tak vlastní disk s fotkami. Snad se vám budou fotky líbit.

Přeji všem krásné a hodně dlouhé prázdniny.

Josef Griml

joee@volny.cz

* * * * * * * * * * *

SKONČILA JIM POVINNÁ ŠKOLNÍ DOCHÁZKA

a vydávají se na cestu do života...

   Po devíti letech se loučili se svojí školou a přebírali od své třídní učitelky Mgr. Jany Pondělíčkové svoje poslení školní vysvědčení ze základní školy.

1. MLÝN v Bezručově údolí 27.6.2008 v 10:00

Poslední vysvědčení

Pepča Umlauf

A Pamětní listina ke každému vysvědčení. Nezapomeňte !

* * * * *

JE TADY POSLEDNÍ VYSVĚDČENÍ A BUDOU PRÁZDNINY...

pátek 27. června 2008

Nashledanou školo!

Čekají nás prázdniny.

Hurá na prázdniny !

* * * * *

SOUTĚŽ O NEJHEZČÍHO STRAŠÁKA VE SKANZENU STARÁ VES V PODKRUŠNOHORSKÉM ZOOPARKU.

   čtvrtek 26. června 2008

   Ve skanzenu Stará Ves v Podkrušnohorském zooparku Chomutov, v kolektivu pana Jaroslava Stejného se zrodil nápad uspořádat soutěž "Strašák třídy" a touto soutěží přivítat přicházející letní prázdniny. Naše škola se této soutěže, která byla určena základním a mateřským školám z Chomutova a Jirkova velice aktivně zúčastnila. Ve skanzenu se sešlo více jak 400 dětí. Žáci sem donesli své strašáky, které hospodáři ze statku vystavili v "galerii" pod širým nebem a porota díla dětské fantazie a dovednosti hodnotila. Vedle hlavní soutěže se konalo několik dalších soutěží a všichni měli možnost vidět staré stavení i s jeho vybavením.

Ve čtvrtek se děti sešly ve skanzenu.

   Naše škola měla největší účast a žáci 2. A také měli svého "strašáka Emílka" mezi třemi oceněnými. Jejich strašák bude teď po celou dobu letních prázdnin hlídat statek Stará Ves a všichni návštěvníci skanzenu budou jistě obdivovat zajímavou galerii několika desítek strašidel a strašáků, které se dětem podařilo vytvořit.

Strašák Emílek od žáků 2.A

   Strašák Emílek teď bude hlídat nejen políčko a zahrádku kolem statku, zvonici, stodolu a celé okolí statku Stará Ves, ale také větrný mlýn, který patří k hodně zajímavým stavbám celého skanzenu v našem Podkrušnohorském zooparku.

Druháci u větrného mlýna.

  

DEVÁŤÁCI NAPOSLEDY  VE ŠKOLE "ZAZVONILI"

středa 25. června 2008

společenská místnost školy

   Poslední zvonění patří na konci každého školního roku žákům, kteří se závěrečným vysvědčením opouštějí naši školu. "Deváťáci" si letos své mladší spolužáky postupně zvali do společenské místnosti, aby jim zazpívali a aby se s nimi svým programem rozloučili. V pondělí 23.6. někteří z nich symbolicky pasovali žáky 1. tříd a ve středu se loučili se všemi ostatními a také s učiteli.

Poslední zvonění 9.třídy

* * * * *

NA NÁVŠTĚVĚ V LESNÍ OBOŘE A U LESNÍKŮ V KŘÍMOVĚ.

středa 25. června 2008

   Žáci 2.A a 2.B prožili středeční dopolende v Krušných horách. Pozvali je lesníci z Křímova na návštěvu obory za Křímovem. Děti tady viděly veliké stádo jelenů, srnek a daňků, o které se tady myslivci pečlivě starají. Potom se všichni sešli v Křímově u ohniště a opékali si buřty. Krásné počasí už jenom umocnilo dojmy z tohoto výletu do přírody.

 Druháci opékali buřty v Křímově.

 * * * * *

PASOVÁNÍ PRVŇÁČKŮ NA SKUTEČNÉ VELKÉ ŠKOLÁKY.

pondělí 23. června 2008 v 10:00 - atrium školy

Jakub Barcal : "Pasuji tě na skutečného školáka"

 

   Je poslední kalendářní týden školního roku a prázdniny již klepou na dveře. Ve školách se bilancuje, píší se závěrečná vysvědčení, je čas na školní výlety a zajímavé akce. Tradiční akcí v ZŠ v Heyrovského ul. v Chomutově je "Pasování prvňáčků na skutečné a velké školáky." Pasování vzniklo z iniciativy redakční rady školního časopisu FELIX  a ukázalo se, že to byl životaschopný nápad. Stalo se tradiční akcí školy.

 Pasování a Kuba Barcal

   Jak takové "pasování" probíhá ? Aktivity se každoročně chopí žáci končících devátých tříd a symbolicky předávají svoji školu těm nejmladším svým spolužákům. Pasují je na skutečné školáky, předávají jim malé dárky, ale také skutečné pasovací listy, kterými jsou prohlášeni velkými školáky.
   Do atria školy přicházejí rodiče, prarodiče, příbuzní i přátelé školy, aby společně s končícími "deváťáky" a těmi nejmladšími "prvňáky" prožili milou chvilku, která je jakýmsi zastavením i zamyšlením, hlavně pro dospělé, co všechno tihle nejmladší žáci za posledních deset měsíců ve školních lavicích dokázali. 

 Blahopřání deváťáků 

  Za všechny žáky, kterým s posledním dnem tohoto školního roku skončí povinná školní docházka k nejmenším promluvila Anička Šváchová:  

 
"Naši milí malí spolužáci. Chceme se dneska s vámi v prostorách naší školy rozloučit a dnešním pasováním vás prohlásit skutečnými velkými školáky, kteří prošli svým prvním školním rokem. Za ten první školní rok jste se hodně od svých třídních učitelek naučili. Už umíte číst, psát a počítat a prožili jste hodně zajímavého. Budeme vás dneska pasovat na skutečné školáky a současně vám předáváme svojí školu, protože to budete vy, kteří tady budou prožívat dalších osm školních roků. Ten první rok bude už za pár dní za vámi, ale chceme vám předat školu, abyste po nás převzali štafetu a dělali škole čest a dobré jméno. Chceme vám popřát, aby se vám v naší škole hodně líbilo a abyste tu zažili hodně zajímavého.
   Předáme vám dneska také pasovací listiny, abyste měli památku na chvíli, kdy jsme se společně sešli a kdy jsme vás prohlásili skutečnými a velkými školáky, kteří toho již dneska hodně umí a znají. Budeme moc rádi, když si na tuto chvíli v příštích letech vzpomenete a až jednou budete ze školy odcházet, předejte toto poselství zase vy těm nejmladším. "

 

Všichni společně 

 všichni společně - prvňáci a deváťáci

Potom se již dostává ke slovu Jakub Barcal, který v ruce drží dřevěný meč a ujímá se důležité povinnosti pasujícího. "Pasuji tě na velkého školáka" - tato formulka zaznívá z jeho úst a jednomu po druhém při ní Jakub klade meč na rameno. Cvakají fotoaparáty, běží kamery, zní potlesk všech, kteří zcela zaplnili sluncem zalité atrium školy. Na začátku nového školního roku budou tito pasovaní prvňáčci již ve druhé třídě, na jejich místa zasednou noví prvňáčci... a letošním deváťákům budeme držet palce, aby se jim na středních školách dařilo a aby volba jejich dalšího studia byla tou volbou nejsprávnější. Devět roků se již na škole pravidelně koná tahle malá slavnost PASOVÁNÍ  a právě ti letošní deváťáci byli prvními, kteří byli na konci své první třídy poprvé pasováni.

 

Deváťáci předali svoji štafetu nejmenším.

   Skončilo PASOVÁNÍ 2008.  Pro žáky 9. třídy končí pomalu jejich poslední školní rok na naší škole. Pasování provedli (zleva) Anna Šváchová - Lukáš Jiránek - Barbora Zollpriesterová - Kateřina Holcmanová - Michaela Brodníčková - Jakub Barcal - Jana Görgová - Veronika Kardová - Pavlína Voštová - Kristýna Srbová - Kristína Běhounková - Jana Tučková - Josef Griml.

* * * * *

 TUNA VÍČEK Z PET LAHVÍ ZA UPLYNULÝ ŠKOLNÍ ROK.

 3. místo v celoroční soutěži - 1 054 kg

Petr Švorc a jeho víčka z PET lahví

   Dovedete si představit, kolik víček z PET lahví je potřeba sebrat, aby to byl 1 kilogram ? Rukama učitele ZŠ v Heyrovského ulici Petra Švorce jich za uplynulý rok prošlo víc jak tuna - přesně 1 054 kg - a škola skončila v celoroční soutěži na pěkném 3. místě. Pan učitel Švorc je učitelem matematiky a soutěži ve sběru víček se věnuje od jejího počátku. Těch tun již "vyexpedoval" mnoho. Letos spočítal, že žáci ze školy v Heyrovského ul.  sebrali průměrně každý 3,1 kg plastových víček. Za aktivitu je potřeba pochválit všechny děti, které se do soutěže zapojily, ale poděkování zaslouží také on sám, protože se soutěži věnuje od počátku nad rámec svých každodenních učitelských povinností.

 

* * * * *

DEVÁŤÁCI UCTILI PAMÁTKU SVÉHO SPOLUŽÁKA.

pátek 20. června 2008 - Výsluní u Chomutova

   Žáci naší 9. třídy uctili ve Výsluní památku svého spolužáka, který tragicky zahynul při dopravní nehodě o minulých prázdninách. Místo těžké havárie připomíná kříž s fotografií jejich spolužáka Jakuba STROPNICKÉHO, který se již po loňských prázdninách do školy nevrátil.

U pomníčku Jakuba Stropnického ve Výsluní

   Žáci 9. třídy položili k Jakubovu pomníčku květiny a zapálili svíčky. Vzpomínka na spolužáka bude dlouho v jejich srdcích.

* * * * *

 REDAKTOŘI ŠKOLNÍCH ČASOPISŮ SE SEŠLI V NAŠÍ ŠKOLE NA ZÁVĚR SOUTĚŽE.

Setkání RR

SETKÁNÍ REDAKČNÍCH RAD ŠKOLNÍCH ČASOPISŮ Z CELÉ ČESKÉ REPUBLIKY.

sobota 7. června 2008

   Na závěr soutěže MLADÍ ŽURNALISTÉ jsme připravili pro účastníky soutěže redaktorů školních časopisů ze základních škol z celé ČR setkání a při této příležitosti proběhne i slavnostní vyhodnocení celé soutěže a předání cen těm, které poroty soutěže nominovaly na ocenění. Po vyhodnocení bude také otevřena výstava DĚTSKÁ TVŮRČÍ DOVEDNOST A FANTAZIE, kde se představí školní časopisy redakcí, které se do soutěže zapojily (a bylo jich 65) - z projektu MLADÍ ŽURNALISTÉ a na výstavě budou k vidění také díla tvůrců - keramiků a návrhářů, kteří se zapojili do soutěže v projektu TVOŘÍME PRO RADOST. Výstava bude otevřena v prostorách naší školy do konce školního roku a potom plánujeme, že ji otevřeme ještě v září pro ty, kteří ji nestačí navštívit v červnu.

RR 2

 Oceněni byli jak jednotlivci, tak kolektivy redakcí školních časopisů, které navrhla porota, jejíž práce byla velice náročná. Do soutěže totiž přišly časopisy, které by si ocenění zasloužily snad všechny. Proto práce porot byla moc a moc těžká.

RR 3

   Výstava časopisů se potom těšila velikému zájmu. Bylo to takové NAHLÍŽENÍ do kuchyně redakčních rad - redaktoři se seznamovali s tím, jak dělají svůj časopis žáci na jiných základních školách a mnozí i pročítali časopisy s velkou důkladností. To byl právě záměr SETKÁNÍ redakčních rad školních časopisů u nás v Chomutově.

RR4

   Příjemnou částí programu SETKÁNÍ bylo i zastavení ve školní jídelně u občerstvení a posezení u prostřeného školu. "Nejen psaním živ je redaktor".

Snad se mladým redaktorům u nás líbilo.

A kdo byl oceněn ?

Tabulka oceněných je k nahlédnutí zde.

zde ke stažení

 

Plakát k výstavě si můžete prohlédnout zde.

 zde ke stažení

* * * * *

BESEDA S CESTOVATELI.

Igor BREZOVAR  a  Alenka MAJCEN

22 000 km na motocyklu BMW 1 100 GS celou Asií.

" Z PRAHY DO ZEMĚ VYCHÁZEJÍCÍHO SLUNCE. "

16. května 2008

   Další pokračování našeho projektu CESTUJEME PO SVĚTĚ se uskutečnilo v pátek v naší společenské místnosti. Do naší školy po dvou letech zase zavítal cestovatel Igor Brezovar a tentokrát s kamarádkou Alenkou Majcen ze Slovinska. Při minulé návštěvě Igor Brezovar povídal o své cestě z Prahy až do Kapského Města. Tentokrát to bylo jeho vyprávění  o cestě, kterou "odstartoval" v červnu 2006 ze Staroměstského náměstí v Praze. On, Alenka a plně "vyzbrojený" motocykl BMW 1 100 GS vyrazili na cestu dlouhou 22 000 km na východ přes Evropu a Asii až do Japonska.

Igor Brezovar

   A Igor Brezovar vyprávěl o tom, jak projel několik evropských zemí až do Istambulu, kde si udělal první přestávku, aby si trochu odpočinul a připravil se na těžkou cestu po celé Asii. A potom po mostě přes Bospor z Evropy do Asie...

Igor u mapy 

   Igor Brezovar vypráví, promítá fotografie a film a jedna asijská země střídá druhou - celým Tureckem do Gruzie, Kavkazem kolem jezera Sevan do Azerbajdžánu, Arménie a vysokými horami severního Íránu do Turkmenistánu, Uzbekistánu, Tádžikistánu, Kyrgystánu a pod pohořím Ťan - Šan do Mongolska. Odtud vede cesta dálnou Sibiří kolem jezera Bajkal podél severní hranice Číny až na samý Dálný Východ Ruska - do Vladivostoku. Tady Igor s Alenkou a jejich motocykl najíždějí na trajekt a ten je přepravuje přes Japonské moře do Japonska, kde jejich dlouhá a hodně náročná cesta v Tokiu po 22 000 kilometrech končí. Motocykl putuje domů lodí a oni dva letadlem.

autogramiáda

   Na závěr besedy podepisovali Igor Brezovar a Alenka Majcen fotografie. Tradiční autogramiádou vždycky končí každá beseda ze seriálu "Cestujeme po světě". Igor Brezovar se připravuje procestovat Ameriku - z Aljašky až na samý jih, tam, jak on sám říká : "Kde končí svět" - až k Ohňové zemi. Budeme mu držet palce, aby se mu cesta vydařila a aby zase přijel a vyprávěl.

* * * * *

ŠKOLA HROU

aneb šest století nazpět historií s Milanem Märcem

14. května 2008  

   Jak jinak nadepsat vyprávění o tom, jak nadšený kantor Milan Märc netradičním způsobem provází "čtvrťáky" v ZŠ v Heyrovského ulici dobou, která je nám vzdálena dlouhých šest století ? Připravené kostýmy prostého pražského občana, husitského bojovníka a vojáka z křižácké výpravy, hodně zajímavých rekvizit, replik husitských zbraní a aktivní přístup dětí formou dramatické hry. Tak začala jeho procházka  husitským obdobím. Děti poslouchaly, zapojovaly se do hry, připravily si zajímavé pomůcky.

Husitská doba ve 4. třídě   Milan Märc vypráví o době Mistra Jana Husa a o období, které potom v Čechách následovalo po jeho smrti na hranici v Kostnici na břehu Rýna. Nakonec děti samy, jako Husův doprovod, přišly s Mistrem Janem až do Kostnice a prožily zradu císaře Zikmunda a papežského koncilu, který mu sice zajišťoval bezpečnost... a tak s ním děti "prožily"onen osudový červencový den roku 1415.

Hranice vzplála, tam na břehu Rýna...
   Právě tímto způsobem se podařilo Milanu Märcovi dětem toto vzdálené období přiblížit zajímavou a velice přijatelnou formou aktivní dramatické hry s využitím mnoha rekvizit a hudebních vstupů. Prožitek má mnohem větší cenu než forma tradičního výkladu. 

* * * * *

11. SOFTBALL GRAND PRIX CHOMUTOV 2008

9. - 11. května 2008

   V softballovém areálu SC 80 Beavers Chomutov - na hřišti u naší školy proběhl o prodlouženém víkendu již 11. ročník velkého žákovského a kadetského turnaje pro nejlepší mužstva z celé České republiky. Turnaje se zúčastnilo 19 mužstev z 1. a 2. kadetské ligy a z 1. ligy žáků. Ve třech dnech bylo sehráno celkem 55 utkání. Celý turnaj provázelo krásné slunečné počasí, muižstva byla ubytována v naší škole a školní jídelna se starala, aby mladí softballisté neměli hlad.

   Turnaj významně podpořili:  

Ústecký kraj a Severočeské doly, a.s. Chomutov.

#

   Naši kadeti skončili ve velice silné konkurenci nakonec na 4. místě a naši nejmladší - žáci si vedli ještě lépe, když je až ve finále porazili HROŠI z Havlíčkova Brodu. Konečné 2. místo v turnaji je jejich velikým úspěchem.

#

   Hlavní trofej turnaje - Putovní pohár ředitele 12. ZŠ Chomutov si nakonec odvezli kadeti Spectrum Praha "A", kteří v 1. kadetské lize zvítězili. Na snímku jim ho na celý rok do držení předává ředitel školy Mgr. Miloš Zelenka.

více fotografií se objeví ve fotogalerii

* * * * *

ŘEDITELSKÉ VOLNO

- KVĚTEN 2008 -

Ve dnech 2. a 9. května 2008 uděluje ředitel školy volné dny pro žáky školy.

Více podrobností se zdůvodněním čtete zde :

zde ke stažení

* * * * * * * * * * *

DĚTSKÁ SCÉNA 2008 PODRUHÉ

Organizovali jsme také 2. část postupové umělecké soutěže - Krajskou přehlídku dětských sólových recitátorů z celého Ústeckého kraje.

sobota 19. dubna 2008

   DĚTSKÁ SCÉNA 2008 měla v sobotu v Chomutově své druhé pokračování. Do Chomutova se tentokrát sjeli nejlepší dětští sóloví recitátoři ze škol z celého Ústeckého kraje, aby soutěžili o postup na celostátní přehlídku do Trutnova. Vyhlašovateli soutěže jsou společně MŠMT ČR a MK ČR a soutěž pravidelně patří mezi postupové dětské soutěže v každém školním roce.
   První část krajské přehlídky, která se v Chomutově letos konala již počtvrté proběhla v Městském divadle v Chomutově, kde se představily dětské divadelní a loutkářské soubory a recitační kolektivy z celého Ústeckého kraje. Nejlepším recitátorům, kteří na krajskou přehlídku postoupili ze všech sedmi okresů Ústeckého kraje, patřil v sobotu 19. dubna 2008 historický jezuitský areál  Střediska knihovnických a kulturních služeb. Organizace krajské akce se opět ujali pořadatelé ze ZŠ v Heyrovského ulici, chomutovský Dům dětí a mládeže společně s pracovníky SKKS Chomutov.

#

   85 nejlepších recitátorů z celého kraje se časně ráno prezentovalo a s nimi přijelo mnoho rodičů, prarodičů i učitelů ze škol Ústeckého kraje, takže sál SKKS při slavnostním zahájení byl zcela zaplněný. Přehlídku zahájili ředitelé ZŠ a DDM  Miloš Zelenka a Milan Märc a potom se již soutěžící rozešli do jednotlivých kategorií., kde začala dopolední soutěž. Čtyři věkové kategorie, hodně zajímavě interpretovaných veršů i prózy a pečlivý pohled odborných porot. Tak vypadalo nahlédnutí do jednotlivých kluboven, kde soutěž probíhala. Poroty neměly lehkou práci, když mezi mnohými zajímavými výkony měly vybrat ty, kteří budou nakonec oceněni. Ale podařilo se, proběhly také rozborové a pracovní semináře, které měly za úkol ukázat dětem cestu jak v recitaci dál a ještě zajímavěji, jak se vyvarovat chyb a jak hledat zajímavé texty. Třeba ve III. kategorii žáků 6. - 7. tříd byla tato část přehlídky zajímavou dílnou. Porota našla v soutěžících velice vnímavé posluchače a bylo vidět, že děti se recitací zabývají systematicky již několik roků.

#

   Vrcholem krajské recitační přehlídky bylo společné slavnostní zakončení v barokním kostele sv. Ignáce, kde se všichni přítomní dozvěděli šest jmen recitátorů (po dvou ze tří věkových kategorií), které porota doporučila k postupu na 37. celostátní přehlídku DĚTSKÁ SCÉNA 2008 do Trutnova (13. - 19.6.2008), nejúspěšnější dostali ceny, diplomy a drobné dárky, byla udělena mnohá čestná uznání.

#

   I když sobotní deštivé počasí v Chomutově neukázalo hostům přehlídky příliš příznivou tvář, přesto někteří využili příležitosti Dne památek a prohlédli si některá historická zákoutí našeho města. Přes nepřízeň počasí panovala v historickém jezuitském areálu velice srdečná atmosféra a podle ohlasů odjížděli hosté přehlídky z Chomutova velice spokojeni. Krajská DĚTSKÁ SCÉNA 2008 se tak úspěšně završila.
   Také nad recitační soutěží měla záštitu primátorka města, patronát Severočeské doly, a.s. Chomutov a poděkování patří všem členům poroty, žákům, kteří pomáhali s organizací i panu Volaříkovi, který úspěšným recitátorům věnoval krásné růže.  

 OKRESNÍ FINÁLE VE VOLEJBALU

Volejbalový turnaj smíšených družstev žáků 6. - 7. tříd

   čtvrtek 17. dubna 2008

   V naší tělocvičně se konal další z okresních turnajů. Hrál se volejbal smí šených družstev 3 + 3 a vedle družstva z naší školy se turnaje zúčastnili také volejbalisté ze ZŠ v Jirkově, ul. Budovatelů, ZŠ ve Školní ul. Chomutov, ze ZŠ v ul Na Příkopech a ze ZŠ z chomutovského sídliště Písečná.

#

   Naši volejbalisté podali na turnaji opravdu bojovný výkon a od vítězství v celém turnaji je dělilo pouze několik míčů. Skončili na 2. místě za okresním přeborníkem, kterým se stali volejbalisté z jirkovské školy v ul. Budovatelů. Naši si tedy vybojovali stříbrné medaile a udělali svým sportovním výkonem všem velkou radost.

* * * * *

OCENĚNÍ TVŮRCI KERAMIKY.

středa 16. dubna 2008

   Ve společenské místnosti se sešli všichni žáci, kteří se zúčastnili tvůrčí keramicko výtvarné soutěže TVOŘÍME PRO RADOST v jejím školním kole. Proběhlo tady ocenění nejúspěšnějších, ale čestná uznání se dostala i na další děti, které se do soutěže zapojily.

#

   Děti si odnesly diplomy a drobné ceny, které se těšily hned velikému zájmu. V soutěži nebylo důležité vítězství, ale právě to, že se soutěží opět prokázala dětská dovednost, fantazie a nadšení pro radost z tvorby. Ceny dětem předaly nejen paní učitelky Alena Zýková a Eva Opálková, ale také ředitel školy Miloš Zelenka.

* * * * *

VE SPÁRECH ZMRZLÉ ALJAŠKY

úterý 15. dubna 2008

   Dalším dílem projektu CESTUJEME PO SVĚTĚ bylo setkání žáků 5. - 9. tříd se zajímavým člověkem - s extrémním bikerem Janem KOPKOU z Jablonce nad Nisou, který zvítězil v nejtěžším bike maratónu na světě - IDITAROD TRAIL INVITATIONAL 2007 a stezkami severských psích spřežení projel na kole 1 800 kilometrů sněhem, ledem a velkými mrazy  napříč  Aljaškou. 

#  

   Jan KOPKA (44) je z Jablonce nad Nisou a rodák z Mostu. Ve společenské místnosti naší školy více jak dvě hodiny vyprávěl, promítal fotografie a záběry ze závodu...

#

   Zaplněná společenská místnost se zájmem poslouchala a potom byl také čas na dětské dotazy - "měl jste na cestě strach o život", "kolik taková výprava asi stojí",...

#

   Jan Kopka napsal o závodu přes Aljašku knihu, která spatřila světlo světa v prosinci 2007. Je plná jeho hlubokých prožitků, ale také zajímavých fotografií a údajů o historii závodů přes Aljašku.

#

   A nakonec došlo na autogramiádu Jana Kopky. Kdo by nechtěl mít fotografii s podpisem tohoto zajímavého člověka. Honza podepsal i několik svých plakátů a ukázal dětem své "aljašské" kolo se širokými pneumatikami.

Chcete-li se o této besedě dozvědět více, tak si přečtěte zde

zde ke stažení

* * * * *

  DĚTSKÁ SCÉNA 2008

Městské divadlo v Chomutově bylo plné mladých herců.

   Ve středu 9. dubna 2008  proběhla v  Městském divadle v Chomutově Krajská přehlídka dětských divadelních a loutkářských souborů a recitačních kolektivů Ústeckého kraje, jejíž organizace se ujala naše škola ve spolupráci s Domem dětí a mládeže Chomutov a  Správou kulturních zařízení, s.r.o Chomutov.

#

   Společně se žáky naší školy zaplnili hlediště žáci ze Základní školy speciální a Mateřské školy v Palachově ulici v Chomutově. A bylo na co se dívat. Na jevišti se v průběhu celé přehlídky představilo 12 dětských souborů a hlediště se bavilo.  

#

   Ještě než se otevřela opona před prvním představením přehlídky, tak jsme všechny soubory společně přivítali u nás v Chomutově a popřáli jsme jim, aby se na jevišti našeho divadla všichni účastníci přehlídky cítili dobře a aby se jim jejjich představení vydařila. 

#

   Chomutovsko na přehlídce zastupovaly děti ze Základní umělecké školy z Jirkova, které pod vedením paní učitelky Ivy Šimkové sehrály půvabnou hříčku "Svatba za humny" a přehlídková porota je nakonec doporučila programové radě do širšího výběru pro 37. celostátní přehlídku dětského divadla do Trutnova. 

   4. ročník DĚTSKÉ SCÉNY 2008 se vydařil díky všem, kteří podali pomocnou ruku a přidali se k organizátorům. Pochvalu zaslouží žáci školy, kteří se s úspěchem zhostili funkce pečovatelů o jednotlivé soubory - Lukáš Jiránek, Michaela Brodníčková, Barbora Zollpriesterová, Kristýna Srbová, Pavlína Voštová, Jakub Barcal, Barbora Grospičová, Karolína Titlová, Tereza Fulierová, Nikola Tesaříková, Kristýna Běhounková a Lucie Pelcová.

* * * * *

TVOŘÍME PRO RADOST

PROBĚHLO CHOMUTOVSKÉ KOLO SOUTĚŽE.

   Ve středu 2. dubna 2008 se v naší škole uskutečnilo chomutovské kolo žákovské tvůrčí keramicko výtvarné soutěže podle projektu TVOŘÍME PRO RADOST, který připravily paní učitelky Eva Opálková a Alena Zýková. Tohoto kola soutěže se zúčastnilo na sedmdesát žáků, kteří tvořili ve výtvarném ateliéru návrhy pro keramickou tvorbu a keramiků, pod jejichž rukama vznikala zajímavá díla. Přijeli i žáci ze ZŠ v Krásném Dvoře u Podbořan.

#

   Soutěže se zúčastnili žáci od těch nejmladších z 1. tříd až po ty nejstarší "deváťáky". A bylo nač se dívat. Všichni žáci byli moc šikovní a tak rozhodování, koho ocenit, nikdo odborné porotě nezáviděl.

#

   Keramická díla teď budou "dozrávat", potom se vypálí v keramické peci, některá si jejich tvůrci přijdou naglazovat, znovu se vypálí a potom si je budou moci prohlédnout žáci i chomutovská veřejnost na výstavě v naší škole.

   Poděkování za tuto zajímavou soutěž si zaslouží obě paní učitelky, které byly nejen autorkami projektu, ale také jeho realizátorkami.

* * * * *  

CESTOVALI JSME PO PERU

s Jitkou Krausovou a Jakubem Víchou.

   Do posledního místečka zaplněná společenská místnost v naší škole se v pátek 28. března 2008  "vydala na dalekou cestu". Mezi žáky zavítali studenti České zemědělské univerzity z Prahy  - Jitka Krausová a Jakub Vícha, aby se podělili o své zážitky z cest v povodí Amazonky, oblastmi deštných pralesů, krajem peruánských indiánů, z cest Andami i solnými pouštěmi. Vyprávěli dětem nejen o svých vědeckých posláních na těchto dalekých cestách, ale také o setkáních s domorodci, o životě a kultuře ve vzdáleném Peru a na mnoha fotografiích také děti viděly spoustu dalších zajímavostí z přírody a života obyvatel Peru.

#

    Oba studenti vycestovali s vědeckými úkoly - Jitka se zabývala sběrem a studiem rozličného hmyzu, Jakub zase problematikou amazonských deštných pralesů. Kromě vyprávění o svých hlavních vědeckých úkolech na této cestě oba dětem ukázali mnoho zajímavých předmětů - krásné vyřezávané tykvice, ponča, různé drobné ozdobné předměty vyrobené rukama peruánských indiánů. Nechybělo vyprávění o Machu Picchu a  o kraji kolem jezera Titicaca doplněné fotografiemi. Tříměsíční cesta obou studentů  pokračovala přes Bolivii a její hlavní město La Paz až do hlavního města Chile Santiaga de Chile. 

#

   Školní projekt CESTUJEME PO SVĚTĚ si v naší škole zase může připsat další zajímavou besedu, která dětem přiblížila vzdálená místa naší planety a byla zajímavým doplňkem učiva. Nic nemůže být třeba v zeměpise zajímavější, než setkání s lidmi, kteří daleké kraje osobně navštívili a dokáží o svých cestách poutavě vyprávět. Jitce Krausové a Jakubu Víchovi se to podařilo a o jejich podpisy při závěrečné autogramiádě byl obrovský zájem.

* * * * *

MĚSTA KOLEM SVĚTA

 V průběhu ledna až března se žáci 4. a obou pátých tříd zúčastnili mezinárodní soutěže Města kolem světa. Na soutěži se podílely děti ze všech pěti světadílů.
Cílem soutěže bylo vyhledat v našem městě problémové oblasti a odvětví, zjistit příčiny tohoto stavu, navrhnout řešení.

#
    Žáci nejprve shromáždili zápisy z vlastních pozorování, výsledky průzkumů a různé dokumentační materiály, aby získali co nejvíce informací o našem městě. Celá práce byla zaměřena na možnosti zlepšování kvality života e městech. 
V průběhu ledna až března se žáci 4. a obou pátých tříd zúčastnili mezinárodní soutěže Města kolem světa. Na soutěži se podílely děti ze všech pěti světadílů.

    Cílem soutěže bylo vyhledat v našem městě problémové oblasti a odvětví, zjistit příčiny tohoto stavu, navrhnout řešení.
Žáci nejprve shromáždili zápisy z vlastních pozorování, výsledky průzkumů a různé dokumentační materiály, aby získali co nejvíce informací o našem městě. Celá práce byla zaměřena na možnosti zlepšování kvality života ve městech. 
 


   * * * * *

NACVIČOVALI JSME PRVNÍ POMOC.

    Abychom se naučili správně chovat v situacích, kdy druhý nutně potřebuje naši pomoc, kdy běží o to nejcennější, co člověk má, o život, kdy je každá vteřina strašně dlouhá... tak s tím jsme se také vážně seznamovali.

#

    V 5. třídách jsme si nacvičili situace, kdy se člověk dostane do stavu bezvědomí a už víme, jak vypadá stabilizovaná poloha.

#

    V 8. ročnících se zase děti naučily poskytnout první pomoc při zástavě srdce a dechu způsobem zachraňujícím život - umělým dýcháním.

* * * * * 

 VELKÁ TVŮRČÍ DÍLNA V NAŠÍ ŠKOLE. 

   Úderem deváté hodiny se škola v Heyrovského ulici proměnila v jednu velikou tvůrčí keramickou dílnu. Konkrétní podobu předvedl projekt "Tvoříme pro radost". Stovka mladých keramiků začala tvořit z červené a bílé keramické hlíny, někteří "návrháři" začali připravovat návrhy pro keramickou tvorbu. Všechno se rozběhlo a školní kolo je vlastně zkouškou na kolo, do kterého se přihlásily děti z dalších základních škol Chomutovska, které proběhne začátkem dubna. Organizátorům se potvrdilo, kolik talentovaných dětí ve školách je - od prvních až po deváté třídy. Současně zjistili, že se v této soutěži může prezentovat v jednom kole víc jak stovka dětí. Je to tedy výzva pro ty, kteří se ještě nestihli předběžně přihlásit.
   Děti tvoří ve třech věkových kategoriích a zadání je velice motivující - pohádková bytost, užitná a dekorativní keramika a
ti nejstarší tvoří medaile, poháry a nápadité ceny pro umělecké, sportovní a další soutěže.

  Ti nejmladší keramici tvořili v naší keramické dílně, pro ostatní věkové kategorie a v keramickou dílnu proměnil celý foayer školy a tak měla stovka keramiků i návrhářů kde tvořit.

#

   V rukou šikovných dětí vznikala vskutku pozoruhodná díla a tak se také školní kolo této soutěže stalo i první zkouškou před soutěží, která proběhne 2. dubna 2008 od 8:00 a zúčastní se jí děti z dalších základních škol Chomutovska.

* * * * * * *

Okrskové kolo ve vybíjené smíšených družstev žáků 4. - 5. tříd.
 

   V úterý 18. března naše tělocvična ožila sportem. Okresní rada AŠSK ČR Chomutov, naše škola a ŠSK při 12.ZŠ Chomutov pořádaly okrskové kolo ve vybíjené smíšených družstev žáků 4. a 5. tříd ZŠ. Turnaje se zúčastnily chomutovské školy z Písečné, Březenecké, Hornické ulice a družstvo našich žáků. Všechna čtyři mužstva se utkala o jedno postupové místo do okresního finále.

#

Družstvo našich žáků sice nepostoupilo (skončilo ve skupině na 3. místě) do finále, ale snahu a sportovní bojovnost jim nelze upřít. Poděkování patří také paní učitelce Mgr. Stanislavě Wiedenové, která nejen vedla naše družstvo, ale perfektně, jako ředitelka turnaje, zvládla celou organizaci i rozhodování všech utkání.

* * * * *

Projektový den žáků 5. A a 5. B

SLAVÍME SE SOUSEDY

   Projektový den "Slavíme se sousedy" připravily se žáky 5.AB učitelky Mgr. Blanka Legnerová a Mgr. Miroslava Machová. Nadcházející velikonoční svátky byly příležitostí k malému nahlédnutí jak se slaví tyto svátky u nás a jak slaví Velikonoce naši sousedé za nedalekou hranicí v Německu.

#

Projekt byl plný praktických činností a "nahlížení" do velikonočních tradic u nás i za hranicemi naší vlasti přineslo dětem mnoho zajímavých poznatků.

Povídání o tomto projektovém dni 5.AB si můžete přečíst zde

zde ke stažení

* * * * *

Tradiční keramický trh proběhl před Velikonocemi.

   Kdo chtěl potěšit své rodiče, přátele nebo kamarády, ten měl možnost si vybrat z bohaté nabídky našeho tradičního keramického trhu, který probíhal ve dnech 17. a 18. března v hale školy. Na keramickém trhu se prezentují výrobky našich žáků, které vznikají ve Studiu keramiky, které již více jak deset roků ve škole aktivně pracuje.

#

Nabídka byla veliká a bylo na co se dívat a z čeho vybírat. Keramický trh se každoročně těší velikému zájmu žáků, učitelů, pracovníků školy, ale také rodičů. Zákulisí celé této činnosti velice obětavě řídí učitelky Mgr. Eva Opálková a Mgr. Alena Zýková.

* * * * *

Školní družina měla pohádkové odpoledne.

   Kdo procházel školou v pátek 14. března odpoledne, ten mohl narazit na veliký průvod masek. V průvodu převládaly pohádkové postavy a bylo hodně smíchu a veselí. To si děti ze školní družiny se svými vychovatelkami připravily takové "pohádkové rejdění".

#

Kouzelníci, čarodějnice, víly, princezny, vodníci, ale také moderní "strašidýlka" - to všechno bylo v pátek 14. března k vidění ve školní družině. Navíc se tančilo a dovádělo.

* * * * *

Kadeti vyhráli halový turnaj.

Softbaloví kadeti jsou většinou hráči z naší školy.

 26. března 2008

   Zimní příprava chomutovských softbalistů vrcholí a nebude to dlouho trvat a opět ožijí antuková a travnatá softbalová hřiště a zazní první ligové odpaly. Kadeti SC 80 BEAVERS se pečlivě na sezónu připravují v naší tělocvičně  a v letošním roce poprvé změřili své síly se svými soupeři z 1.ligy kadetů  ČR  na halovém turnaji v Mostě. Ve finále turnaje vyhráli kadeti SC 80 Beavers Chomutov nad kadety SPECTRUM Praha 23 : 11 a po zásluze si odvezli do Chomutova pohár pro vítěze. Na dalších místech se za pražským týmem umístili kadeti z Ostrova nad Ohří a z Mostu. Trenér mužstva Martin Chmelík pochválil celé mužstvo za dobrou, obětavou a  soustředěnou hru a za správné herní nasazení. Výborný výkon podalo a pochvalu si zaslouží celé mužstvo ve složení :  Řápek, Hanák, Podlaha, Petřík, Engel, Fridrich, Lindner, Tripal, Novák, Hlavatá, Tripalová a Zelingerová.

#

   Na snímku jsou někteří z hráčů se získaným pohárem. (zleva sedící - Petr Engel ml. a  Michal Novák, s pohárem stojící - Milan Podlaha, zleva stojící - Matěj Fridrich, Miroslav Lindner, Jakub Petřík a Jan Řápek).

PĚKNÝ SPORTOVNÍ ÚSPĚCH - BLAHOPŘEJEME !

* * * * *

Tradiční "Velikonoční keramický trh" 

   Už v pondělí 17. března 2008 od 9:00 zahájí v naší škole tradiční velikonoční keramický trh žáků z naší školy. Chcete-li udělat radost kamarádům, přátelům, prarodičům, rodičům.... tak zavítejte do prostor naší školy - čekají na vás výrobky našich šikovných žáků. Musíte si ale pospíšit - keramický trh bude probíhat jen ve dnech 17. a 18. března 2008.

* * * * *

Ředitel ocenil úspěšné recitátory.

   DEN POEZIE je tradiční akcí v naší škole. Také letos se konalo školní kolo v recitaci a zúčastnilo se ho 53 dětí. Recitátoři se představili 27. února 2008 ve společenské místnosti a porota - Mgr. Jana Plachá, Mgr. Blanka Legnerová a Josef Griml navrhli ty nejúspěšnější k ocenění a některé z nich i k postupu do okresního kola v recitaci.

#

   Ředitel školy Mgr. Miloš Zelenka pozval úspěšné mladé recitátory, všem poděkoval a předal jim malý dárek a diplom. Lukáš RYNT ze 2.A zvítězil v katerorii: I. - žáci 2. - 3. tříd a bude školu reprezentovat v okresním kole dětské postupové soutěže DĚTSKÁ SCÉNA 2008, kterou každoročně vyhlašuje MŠMT ČR.

Všem úspěšným blahopřejeme.

Výsledkovou listinu školního kola naleznete zde:

zde ke stažení

* * * * *

Třetí letošní velký florbalový turnaj.

   V tomto školním roce byl náš Školní sportovní klub spolupořadatelem už třetího velkého florbalového turnaje. Tentokrát se 4. března 2008 na turnaji setkala florbalová mužstva žáků 4. - 5. tříd základních škol Chomutovska. Jednu semifinálovou skupinu pořádali naši přátelé na ZŠ v Hornické ulici a mužstva, která se umístila v semifinále na 1. a 2. místě potom ve finále v naší tělocvičně bojovala o titul okresního přeborníka. Z finálových bojů vyšli vítězně mladí florbalisté ze Základní školy Chomutov, Hornická ul. a ti také budou reprezentovat Chomutovsko v krajském finále. 

#

   Mužstvo našich mladých florbalistů na turnaji vedl Mgr. Milan Märc. Chlapci sice nepostoupili ze své semifinálové skupiny, ale rozhodně nehráli na turnaji špatně. V turnajových utkáních našim klukům chybělo pouze  potřebné střelecké štěstí. (více fotografií najdete ve Fotogalerii 2007 - 2008)

* * * * *

Pohár ŠSK při 12. ZŠ Chomutov vybojovali volejbalisté z naší školy.

29. února 2008

#

    Volejbalového turnaje smíšených mužstev 3 + 3 se zúčastnilo sedm družstev a vítězně z finálových bojů vyšli volejbalisté z naší školy, kteří vybojovali pohár školního sportovního klubu 12. ZŠ Chomutov, který byl také hlavním pořadatelem turnaje.

(klečící zleva - Mgr. Jana Pondělíčková, Marek Malý, Alena Ringlerová, Vojtěch Forman - stojící zleva - Martin Pondělíček, Adam Řáha, Martina Mikulášková, Barbora Grospičová a Lucie Puschnerová) 

BLAHOPŘEJEME !

* * * * *

SPORTOVNÍM KRÁLEM CHOMUTOVSKA

za rok 2007 se stal

Jan PŘIBYL

softbalista, kapitán BEAVERS Chomutov,

bývalý žák naší školy a jeden ze zakladatelů redakční rady školního časopisu FELIX.

   Vyhlášení výsledků ankety Sportovec Chomutovska 2007 se uskutečnilo v Městském divadle v Chomutově a chomutovští softbalisté mohli mít hned čtyřnásobnou radost. Desítce nejlepších kraluje Jan Přibyl, hned na 2. místě je Lubomír Vrbenský a na 8. místě Václav Svoboda. Také v kategorii kolektivů si vedli softbalisté BEAVERS  výborně a obsadili za hokejisty Chomutova hned 2. místo. Do "síně slávy" v klubovně na našem hřišti tak přibudou další čtyři cenné trofeje.

#

Jan PŘIBYL (30) mezi cennými trofejemi - kapitán BEAVERS, zadák mužstva, český reprezentant, osminásobný Mistr ČR, čtyřnásobný Mistr Evropy, trojnásobný vítěz PMEZ a účastník dvou turnajů mistrovství světa v Jihoafrické republice a na Novém Zélandě.

* * * * *

PŘIPRAVUJEME

VOLEJBALOVÝ TURNAJ 3 + 3

   na poslední únorový den (29.2.2008) volejbalový turnaj smíšených mužstev 3 + 3   "O pohár Školního sportovního klubu při 12.ZŠ Chomutov". Když nám přestupný rok 2008 v únoru nabídl jeden den navíc, chceme ho věnovat sportu. Propozice tohoto volejbalového turnaje přijdou do škol hned první den po jarních prázdninách. Hlídejte elektronickou poštu.  

Propozice turnaje, přihlášku a soupisku si můžete stáhnout ZDE

zde ke stažení

* * * * *

MÁME PRVNÍ VYSVĚDČENÍ

a teď hurá na prázdniny...

(na ty jednodenní pololetní, ale i na ty týdenní "jarní")

   Své první skutečné vysvědčení už mají žáci z našich prvních tříd. Ani jsme se nenadáli a uplynulo první pololetí tohoto školního roku. Čtvrtek 31. ledna 2008 pro ně proběhl velice netradičně v Domě dětí a mládeže Chomutov, kde pro naše prvňáčky uspořádali dopoledne her, soutěží a zábavy. Potom přišlo to,  co všichni s napětím očekávali - jejich první velké a skutečné školní vysvědčení...

#

Těch důvodů k radostným úsměvům bylo skutečně hodně. Na většině vysvědčení to bylo jasně vidět "černé na bílém".

#

V DDM se soutěžilo s velikou vervou a s plným nasazením....

#

Nechyběl ani tanec a spousta další zábavy. V chomutovském "domečku" se všichni cítili velice dobře a bylo to moc pěkné dopoledne.

Více fotografií z tohoto dne najdete ve Fotogalerii

* * * * *

PROJEKTOVÝ DEN - IX.A

"JAK SE ŽILO ZA 1. REPUBLIKY"

aneb 20. a 30. léta 20.století

PROŽITKOVÉ VYUČOVÁNÍ 25. 1. 2008

#

   Projektový den prožili žáci IX.A v pátek 25. ledna 2008 ve společenské místnosti školy, kde se čas vrátil do období 1. republiky a všichni se tak seznamovali s počátky naší republiky a věnovali se různým pohledům na toto období  prostřednictvím zážitkového vyučování mnoha zajímavými formami.

Více fotografií z tohoto dne najdete ve FOTOGALERII  

* * * * *

   18. a 19. ledna 2008

proběhl zápis do 1. tříd ZŠ

pro školní rok 2008 - 2009

#

K zápisu přišly také sestry Anička a Klárka UMLAUFOVY - dvojčata. Děvčata odcházela domů se slovy: "Tak jsme ty přijímačky udělaly".

Fotografie ze zápisu najdete ve FOTOGALERII.

* * * * *

PŘIPRAVUJEME

keramicko - výtvarnou soutěž

pro žáky základních škol Chomutovska

a setkání učitelů - absolventů dlouhodobých kurzů DVPP ve Studiu keramiky v naší škole.

"TVOŘÍME PRO RADOST"

#

Propozice keramicko - výtvarné soutěže "Tvoříme pro radost"  budou do základních škol Chomutovska rozeslány 23. ledna 2008

Soutěž proběhne ve dnech 2. - 4. dubna 2008 ve Studiu keramiky.

Propozice a přihlášku si můžete stáhnout ZDE.

zde ke stažení

* * * * *

DOZNÍVÁNÍ VÁNOČNÍCH ZVONKŮ

a vyhodnocení žákovské tvůrčí literární soutěže

VÁNOCE - ZIMA 2007 se uskutečnilo

ve středu 16. ledna 2008 v prostorách naší školní kuchyňky.

#

   Nejvíce vavřínů si domů odvezli žáci víceletého gymnázia z Klášterce nad Ohří, které naše soutěž hodně oslovila. Proto ty úsměvy skupiny mladých literárních tvůrců a jejich učitelky Drahuše Uzsákové.

* * * * *  

A ještě obrazový návrat do posledních dnů minulého roku...

O tom, že se "lyžák" v italských Alpách (Aprica) vydařil svědčí zcela určitě následující fotografie. Kvalitně upravené sjezdovky, pohádkové scenérie Alp a kouzelné zimní počasí - to všechno naše lyžaře provázelo ve dnech

14. - 22. 12. 2007 v Itálii

 #

No, řekněte, není to pohádka ?

Více fotografií se objeví ve fotogalerii.

* * * * * *

PF * 2008

Krásné prožití vánočních svátků, hodně úspěchů, mnoho radosti, spokojenosti a štěstí ve všech 366 dnech roku 2008

přejí přátelům školy

žáci, učitelé a všichni zaměstnanci

Základní školy Chomutov,

Akademika Heyrovského 4539

* * * * *

JE PO PREMIÉŘE

KONČÍ STARÝ ROK A MY JSME SE S NÍM ROZLOUČILI VÁNOČNÍ POHÁDKOU.

   Stalo se to již tradicí. Vždycky se všichni sejdeme a připravíme si nějaký program, kterým chceme navodit hezkou předvánoční náladu. Loučíme se se starým rokem, těšíme se na Vánoce a popřejeme si všechno nejlepší do toho roku nadcházejícího.

   Přesně tak to bylo také v pátek 21. prosince 2007, kdy se naše škola proměnila v divadelní jeviště a hlediště. Všichni se těšili na ten letošní program. Po celé škole se vědělo, že se chystá pohádka.

Vánoční pohádka se zpěvy

JAK KUBA, ONDŘEJ A MATĚJ K JEŽÍŠKOVI DOŠLI.

   Realizace se ujali pod režijním vedením pana učitele Josefa Grimla žáci z naší 9. třídy a dále s nimi spolupracovali žáci ze 6. A a Klára Sasová, která je doprovázela na housle. Na klávesové nástroje zpěváky doprovázel pan učitel Petr Švorc a o scénografii se s dětmi postarala paní učitelka Miroslava Beranová.

#

   První představení začalo v 8:30 a bylo určeno žákům 1. - 5. tříd z naší školy, to druhé potom od 10:00 hráli mladí herci pro nejmladší diváky z mateřských škol a poslední od 11:15 - to foayer naší školy zaplnili jejich vrstevníci a spolužáci ze 6. - 9. tříd. Třikrát "vyprodané hlediště" a třikrát se představení vydařilo.

   Pohádka o tom, jak tři bratři putovali za Ježíškem do Betléma a jaká protivenství museli na téhle cestě překonat se dětem líbila a úsilí, které mladí herci přípravě představení věnovali zřejmě nebylo marné. Však to také poznali z potlesku svých vděčných diváků.

#

   Nakonec Kuba, Ondřej i Matěj přišli do Betléma, poklonili se malému Ježíškovi a předali mu své dárky a s nimi také všem svým divákům i poslání vánočních svátků - " Dávám ti dárek, protože tě mám rád"....

#

   "Nesem vám noviny, poslouchejte !  Z betlémské krajiny, pozor dejte !....." a nakonec si všichni zazpívali společně známé vánoční koledy. A tak potichu, po špičkách přišel, mezi naše žáky a žáčky z mateřských škol, krásný vánoční čas.

Další fotografie z pohádky najdete ve FOTOGALERII.

Přejeme vám všem krásné letošní Vánoce a všechno jenom to nejlepší do nového roku 2008

* * * * *

PŘEDALI JSME DÁRKY PRO DĚTI V DĚTSKÉM DOMOVĚ VE VYSOKÉ PECI.

   Výzva členů redakční rady školního časopisu FELIX byla úspěšná. Požádali jsme své spolužáky, učitele školy, správní zaměstnance, rodiče a všechny přátele naší školy, aby se k nám připojili a pomohli dětem v dětském domově ve Vysoké Peci vytvořit hezké letošní Vánoce.

#

   FELIXáci přivezli do dětského domova ve Vysoké Peci dvě krabice vánočních dárků od svých spolužáků a všech, kteří se k jejich výzvě připojili. Na Štědrý den zde zůstává více jak dvacet dětí, které se snad budou z našich dárků radovat.

#

   Ve společenské místnosti už stál krásně ozdobený vánoční stromeček a pod ním našly své místo právě naše dárky. Zástupci redakční rady školního časopisu FELIX je sem hezky připravili. Potom je areálem dětského domova ve Vysoké Peci u Jirkova provedla zástupkyně ředitelky paní Věra Malimánková, která také odpovídala na jejich dotazy.

   Všichni, kteří se k FELIXácké výzvě připojili a podíleli se tak alespoň maličko na hezkých vánočních svátcích v DD ve Vysoké Peci, si zaslouží poděkování za to, že jim není lhostejný osud dětí, kterým jejich rodiče hezké Vánoce neudělají.

   FELIXáci vám všem za děti z Vysoké Pece děkují.

* * * * * 

ZPRÁVA OD NAŠICH LYŽAŘŮ Z ALP

sobota 15. 12. 2007 v 10:00

Všem rodičům, prarodičům a příbuzným,    ale i přátelům naší školy oznamujeme, že výprava našich žáků, kteří se účastní lyžařského výcvikového kurzu

v Itálii - v Alpách

OZNAMUJEME, ŽE

celá výprava dorazila na místo v pořádku, děti jsou ubytované, všude je krásně jasno a naši lyžaři budou mít pěkné podmínky k výcviku a k lyžování.

Zároveň ještě všichni účastníci posílají všem, i svým spolužákům, z evropských velehor

p o z d r a v y.

Vloženo na základě telefonátu v sobotu 15.12.2007 v 10:00

od ředitele školy a vedoucího LVZ Mgr. Miloše Zelenky

* * * * * 

Přichází mezi nás, potichu, po špičkách, vánoční čas...

ZVEME VÁS NA POHÁDKU

   Zase se chystáme, že se v pátek před vánočními prázdninami tradičně všichni sejdeme a uděláme si hezkou předvánoční atmosféru. Žáci pro tuto příležitost připravují vždycky pro své spolužáky, pro děti z okolních mateřských škol, pro učitele a správní zaměstnance, pro rodiče, prarodiče, příbuzné a známé, ale také pro všechny přátele naší školy  chvíle hezkého slova, hudby a zpěvu.

   Na tuto pěknou tradici navážeme také letos. Zazní nejen koledy, ale všichni se mohou ještě těšit na vánoční pohádku se zpěvy

PÁTEK 21. PROSINCE 2007 

od 8:30   -   od 10:00  -  a od 11:15

                            1. stupeň ZŠ          okolní MŠ         2. stupeň ZŠ

JAK KUBA, MATĚJ A ONDRA K JEŽÍŠKOVI DOŠLI

* * * * *

hrají a zpívají : Anna Šváchová, Jana Görgová - Kateřina Holcmanová - Barbora Zollpriesterová - Michaela Brodníčková - Jakub Barcal - Kristýna Srbová - František Haltmar - Klára Sasová - Alena Skořepová - Kateřina Bristrovičová - Zuzana Chaloupková - Olga Káňová - Milena Ptáčková      a Anna Kořínková

klávesový doprovod a zpěvy: Mgr. Petr Švorc

houslový doprovod: Klára Sasová

scénografie a návrhy kostýmů: Mgr. Miroslava Beranová

dramaturgie a režie: Josef Griml

zde se můžete podívat na program k pohádce

zde ke stažení

* * * * *

VÁNOČNÍ DÁRKY PRO DĚTI DO DĚTSKÝCH DOMOVŮ

Výzva redaktorů FELIXe.

   V předvánočním čase přicházejí členové redakční rady školního časopisu FELIX s výzvou ke sbírání vánočních dárků pro děti z dětských domovů našeho regionu - z DD v Chomutově, DD v Mašťově a DD ve Vysoké Peci.

   Výzvu vyhlašují FELIXáci dnem 29. listopadu a dárky se budou vybírat až do pondělí 17. prosince 2007 do 14:00 hodin. Potom je mladí redaktoři připraví a zavezou je pod vánoční stromeček pro děti, které budou trávit Vánoce bez svých rodičů a bez rodin.

   Chcete se také připojit k této výzvě a přispět nějakým hezkým dárkem ? Budeme moc rádi, protože výzva se obrací nejen k žákům školy, k jejich učitelům a ke správním zaměstnancům, ale také k rodičům a všem přátelům naší školy.

Celý text této výzvy FELIXe si můžete přečíst zde

 zde ke stažení

* * * * *

PROBĚHLO OKRESNÍ FINÁLE VE FLORBALU STARŠÍCH ŽÁKŮ

   Ve čtvrtek proběhlo také okresní finále ve florbalu starších žáků - v kategorii: IV. - žáci 8. - 9. tříd a odpovídajících ročníků víceletých gymnázií. Tato sportovní postupová soutěž je zařazena mezi soutěže kategorie: B MŠMT ČR.

   Z celého Chomutovska se do soutěže přihlásilo rekordních 22 mužstev, která se o postup do finále musela probojovat v pěti semifinálových skupinách. Pořadatelstvím jedné semifinálové skupiny a závěrečným finále byl opět OR AŠSK ČT Chomutov pověřen náš Školní sportovní klub a tak se v naší tělocvičně střídalo jedno utkání za druhým od časných ranních hodin až do pozdního odpoledne.

#

   Družstvo našich starších žáků na turnaji opět vedl Mgr. Milan Märc, ale chlapcům se tolik nevedlo a nebyli tak úspěšní jako naši mladší žáci. Zcela určitě se na jejich umístění podepsal počáteční slabší začátek hned v úvodním semifinálovém utkání. V dalších utkáních v semifinálové skupině A již hráli naši chlapci se svými soupeři celkem vyrovnané partie.

Výsledkový servis si můžete stáhnout zde. 

zde ke stažení

* * * * *

DO ŠKOL  ZAVÍTAL  MIKULÁŠ...

   Byla středa 5.prosince 2007 a tento lístek v kalendáři oznamoval, že je to den, kdy děti obchází se svojí družinou - s čertem a andělem - Mikuláš. Tuhle tradici jsme neporušili ani letos a nejprve jsme zavítali do všech tříd mateřské školy a do všech tříd speciální školy v naší patronátní Základní škole speciální a Mateřské škole Chomutov, v Palachově ul.

#

   A hned odtud odjel Mikuláš s celou svojí družinou rovnou do naší školy, aby tady prošel a navštívil děti ve všech třídách 1. stupně a aby všechny podělil nějakými sladkostmi, protože jak se všichni tři andělé (Anna Šváchová, Kristýna Srbová a Kateřina Holcmanová), ale i čert (Jakub Barcal) a Mikuláš (Josef Griml) dozvěděli, byly v celé škole jen samé hodné děti. A to se musí určitě odměnit.

#

Více fotografií najdete ve fotogalerii.

* * * * *

PROBĚHLO OKRESNÍ FINÁLE VE FLORBALU MLADŠÍCH ŽÁKŮ

   Ve středu 28. listopadu 2007 proběhlo okresní finále ve florbalu mladších žáků - kategorie: III. - žáci 6. - 7. tříd z celého Chomutovska. Do soutěže se přihlásilo 21 mužstev a mezi nimi byli také mladší žáci z naší školy, které na turnaji vedl Mgr. Milan Märc. Kluci si ve své semifinálové skupině vedli velice dobře, skončili na 2. místě a i když do závěrečného finále nepostoupili, zcela určitě svým výkonem nezklamali.

#

Naši reprezentanti měli velice silnou semifinálovou skupinu - dvakrát výrazně zvítězili 8:1 a jednou hráli nerozhodně 0 : 0   Pouze jednou byli ve své skupině poraženi.

Výsledky okresního finále si můžete otevřít zde.

zde ke stažení

* * * * * 

 ZAVÍTALI K NÁM BUBENÍCI A TANEČNÍCI     Z AFRICKÉHO KONGA

pátek 23. listopadu 2007 - velká tělocvična školy

   Rytmy černošských bubnů rozvířily prostory naší velké tělocvičny. Mezi žáky zavítali bubeníci a tanečníci z afrického rovníkového Konga.

#

   A tak se v  pátek nejen bubnovalo, tančilo a zpívalo, ale děti si samy vyzkoušely jak se na takové africké bubny hraje. Snědí muzikanti našli v žácích naší školy nejen vnímavé diváky, ale také publikum, které se aktivně zapojovalo do programu.

#

Zvuky afrických černošských bubnů si vyzkoušeli také naši žáci.

Více fotografií ve Fotogalerii.

* * * * * 

V MĚSTSKÉM DIVADLE CHOMUTOV

SE USKUTEČNIL

SPOLEČENSKÝ VEČER ŠKOLY 

17. 11. 2007 od 20:00

INFORMACE SE PŘIPRAVUJE

* * * * *

V NOVÝCH MODERNÍCH UČEBNÁCH BYLA ZAHÁJENA VÝUKA

   Stalo se ve středu 14. listopadu 2007 v podvečer.

   Dvě nově rekonstruované učebny byly uvedeny slavnostně do provozu a to bylo také příležitostí k setkání žáků, rodičů, sponzora a hostů v naší škole. V poschodí na 2. stupni školy byla otevřena rekonstruovaná učebna fyziky a chemie, která byla přebudována za finanční pomoci Nadace ČEZ, která škole na její přestavbu věnovala 300 tisíc korun.

#

V takové učebně teď budou žáci školy pronikat do tajů fyziky a chemie.

#

Nově rekonstruovaná učebna začíná sloužit svému účelu.

   Slavnostního zahájení výuky v této učebně se zúčastnili zástupci ČEZu  a Nadace ČEZ pan Ota Schnepp a paní Anna Vargová, náměstek primátorky Statutárního města Chomutova Ing. Jan Řehák a předseda školské rady Ing. Oldřich Moravec. Jak v úvodním slově prohlásil ředitel školy Mgr. Miloš Zelenka, bude po první etapě rekonstrukce nástedovat ještě etapa modernizace učebny, která se dočká některých nových učebních pomůcek - interaktivní tabule, dataprojektoru a dalších novinek, které obohatí výuku přirodovědných předmětů.  Žáci 8. tříd potom předvedli v digestoři několik chemických pokusů a žáci 9. tříd se představili týmovou prací z fyziky. Ódu na chomutovského rodáka rytíře F.J.Gerstnera zazpívali žáci za doprovodu učitelky Mgr. Jany Plaché. Význam modernizace výuky zdůraznil náměstek primátorky města Ing. Jan Řehák a popřál, aby se žákům v učebně všechno dařilo a aby děti získávaly dobrý vztah k technice a přírodovědným disciplínám.

 

 

 

#

V nové školní cvičné kuchyňce připravili žáci pro hosty malé občerstvení.

   Druhou rekonstruovanou učebnou ve škole je v přízemí budovy školní cvičná kuchyňka, kde žáci školy připravili pro přítomné hosty, rodiče a svoje spolužáky malé občerstvení. Kuchyňka má nejen moderní nábytek, ale je vybavena také všemi vymoženostmi kuchyně moderní domácnosti. Všemi  spotřebiči, se kterými se děti mohou v kuchyni setkat. Naučí se zde s těmito spotřebiči zacházet a získají základní dovednosti při přípravě jídel a hospodaření s potravinami.
   Všichni přítomní na vlastní oči viděli, jak ZŠ v Heyrovského ulici v Chomutově proměňuje svoji tvář a modernizuje prostředí ve kterém se chomutovské děti  vzdělávají.

Další fotografie z akce najdete ve Fotogalerii.

* * * * *

VÝSTAVA LOUTEK V CHRUDIMI

SLAVNOSTNĚ OTEVŘENA

   Ve středu 7. listopadu 2007 v podvečer byla v Chrudimi - v Muzeu loutkářských kultur - slavnostně otevřena výstava loutek z naší soutěže.

   Muzeum loutkářských kultur sídlí v historickém gotickém Mydlářovském domě, který je Národní kulturní památkou a na každém kroku se tady člověk potkává s historií královského města Chrudimi.

#

Výstavu v Muzeu loutkářských kultur zahájil pan učitel Josef Griml.

   Od roku 1972 je historický gotický Mydlářovský dům v Chrudimi jakousi Mekkou loutkařů. Sídlí tady jediné loutkářské muzeum v Evropě - Muzeum loutkářských kultur České republiky. A právě sem docestovaly loutky, které pro soutěž KOUZELNÝ SVĚT LOUTEK aneb Cesta do pohádky začíná v loutkovém divadle, vytvořily děti. Soutěž vznikla ze žákovského projektu Kouzelný dětský svět, který pro minulý školní rok vznikl v redakční radě školního časopisu FELIX na ZŠ v Heyrovského ul. Chomutov.
   Soutěž sice vyvrcholila na sklonku minulého roku setkáním tvůrců a oceněním nejúspěšnějších a dětské loutky viděly stovky dětí v prostorách školy v Heyrovského ulici, ale loutky na počátku nového školního roku putovaly dále za svými novými diváky. Nejdříve je viděli návštěvníci loutkových představení v profesionálním loutkovém divadle - v Divadle rozmanitostí v Mostě a nakonec doputovaly až do loutkářského muzea v Chrudimi.

 

 

SPOLEČENSKÝ VEČER ŠKOLY 

V MĚSTSKÉM DIVADLE V CHOMUTOVĚ

se koná 17. listopadu 2007 od 20:00

Srdečně všechny zveme všechny přátele naší školy - přijďte se pobavit.

více se dočtete na stránce: SPOLEČENSKÝ VEČER

* * * * *

OTEVÍRÁ SE NOVÁ A MODERNÍ UČEBNA FYZIKY A CHEMIE

POZVÁNKA

Dovolujeme si vás pozvat na slavnostní zahájení provozu nové učebny fyziky a chemie na naší škole.

Učebna byla realizována za laskavé podpory Nadace ČEZ

Slavnostní zahájení se uskuteční

ve středu 14. listopadu 2007 v 16:30 hodin

#

Skončil školní rok 2006 - 2007 a v učebně fyziky začíná generální rekonstrukce...

#

Ještě je třeba udělat drobné dokončovací práce, doladit poslední detaily a nebude to dlouho trvat a nová učebna fyziky a chemie bude sloužit svému účelu. Rekonstrukce proběhla za přispění Nadace ČEZ.

* * * * *

PŘIŠLA NÁM POZVÁNKA NA VERNISÁŽ VÝSTAVY LOUTEK

V MUZEU LOUTKÁŘSKÝCH KULTUR V CHRUDIMI.

# 7. listopadu 2007 od 17:00 

 

Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi

Vás srdečně zve na výstavu

Kouzelný svět loutek

 

#

 

Výstava dětských prací

z tvůrčí výtvarné soutěže

 „Cesta do pohádky

začíná v loutkovém divadle“

 

vyhlášené ZŠ Chomutov, Akademika Heyrovského 4539

  

Vernisáž výstavy se koná v muzejní galerii

ve středu 7.11.2007 v 17 hodin.

Úvodní slovo iniciátor projektu pan Josef Griml

Vystoupí soubor Paraplíčko z MŠ Na Valech v Chrudimi 

Výstava potrvá do 30.12.2007

 Bližší informace najdete na

http://www.puppets.cz/Pozvanky-plakaty/2007/skladacka-kouzelny-svet.pdf

 

 

#

"Žabičky" - děti z MŠ Paraplíčko Na Valech v Chrudimi výstavu zahajovaly.

   Ve středu 7. listopadu 2007 v podvečer se v prostorách muzea loutek sešlo mnoho dětí a dospělých, aby jako první návštěvníci viděli dětské loutky. Velice milým prologem bylo vystoupení "Žabičky", kterým vernisáž výstavy zpestřily děti z MŠ Paraplíčko z chrudimské čtvrti Na Valech a potom pronesl úvodní slovo Josef Griml o tom, jak se zrodila myšlenka, na jejímž konci bylo v chomutovské škole 1 166 krásných dětských loutek.
   Hned první den se výstava těšila velikému zájmu přítomných a trvalo hodně dlouho, než prostory galerie opět ztichly a mohly se ponořit do tmy. Výstava dětských loutek potrvá v Chrudimi až do posledního dne tohoto roku a jak prozradila paní Irena Boušková, již teď má velice plný program dětských návštěvníků z Chrudimi, ale i dětských školních zájezdů z blízkých i vzdálenějších měst.

#

Celá výstava je velice pěkně nainstalovaná a dětská zvědavost a zvídavost objevovala okamžitě kouzelný svět pohádek a  loutkového divadla ......

   Pro každého tvůrce je jistě velikou poctou, že může svoji práci vystavovat právě v chrudimském loutkářském muzeu a po skončení výstavy tady některé loutky zůstanou natrvalo v loutkářských expozicích. Budou důkazem dětské fantazie, tvořivosti, hravosti a dovednosti.
Proto také mají autoři myšlenky, děti ze školy v Heyrovského ulici, velikou radost z toho, že jejich nápad se náležitě vydařil. O vernisáži a výstavě se dozvěděli i čtenáři Chrudimského deníku, Chrudimského zpravodaje a také posluchači Českého rozhlasu, který natáčel na vernisáži svoji reportáž.

 

* * * * * *

TEMATICKÝ ZÁJEZD DO PRAHY A VÝSTAVA "BODIES"

   Ve středu 17.října 2007 se žáci 9.A a 8.AB zúčastnili tematického zájezdu do Prahy a hlavním cílem byla návštěva zajímavé výstavy "Bodies" (Lidská těla), která se konala v pražské Lucerně na Václavském náměstí.

   Žáci shlédli unikátní expozici lidských těl, kde si mohli doplnit své znalosti v oboru biologie a anatomie člověka. Celou výstavou je provázel srozumitelný výklad studentů medicíny, mladých mediků, kteří žákům zajímavě vysvětlili stavbu lidského těla a seznámili je s jeho základními funkcemi.

#

Na výstavě není povoleno fotografovat a tak se alespoň Marek Slánička z 8.B pochlubil svojí vstupenkou na tuto zajímavou výstavu.

#

A všichni účastníci vydařeného tematického zájezdu se společně vyfotografovali u sousoší sv. Václava pod Národním muzeem v Praze

* * * * * 

DALŠÍ PODZIMNÍ INSPIRACE NAŠICH "SEDMÁKŮ"

 "Jen mít oči k vidění. Uvidět, co nikdo z lidí nevidí a neuvidí...." (Jan Čarek)

   Ale žáci naší 7.A vidí a dovedou se kolem sebe dobře rozhlížet, když je dovede podzimní příroda takhle zajímavě inspirovat. V hodinách výtvarné výchovy pod vedením Mgr. Evy Opálkové dokázali zase vytvořit zajímavé výtvarné práce. Je zajímavé, jak ty přírodniny dovedou s fantazií přetvořit tak, že je radost se dívat. Dívejte se s námi v hale naší školy.

(více fotografií je ve fotogalerii)

#

A toto je jejich dráček "Podzimáček".

* * * * * *

POSLEDNÍ TAHY ŠTĚTCEM S PRIMÁTORKOU MĚSTA

Žáci z osmých tříd ZŠ v Heyrovského ulici v Chomutově dokončují povrchové úpravy na odpočinkových lavičkách v oblasti sídliště JITŘENKA a primátorka Statutárního města Chomutova Ing. Mgr. Ivana Řápková mezi ně zavítala v pondělí 8. října 2007, aby si jejich dílo prohlédla a při té příležitosti sama přiložila ruku k dílu a ozdobila jednu z laviček na tomto sídlišti. Teď již dostanou lavičky jen lakový "kabát" a dílo bude dokončeno.

 #
Celá akce vznikla na základě žákovského projektu  "Co mohu udělat pro lepší okolí své školy".

#

více fotografií naleznete ve FOTOGALERII

* * * * * *

LEHKOATLETICKÝ ČTYŘBOJ

   Hned na počátku října 2007 se na atletickém stadionu v Chomutově konaly závody - lehkoatletické čtyřboje mladších a starších žáků. Oba atletické závody byly velice dobře obsazené, atletická konkurence byla veliká a tak nás všechny potěšilo celkové 6. místo našich dívek.

#

Do objektivu se usmívají Denisa Badinková, Markéta Kubaníková, Martina Mikulášková a Alena Ringlerová. Chlapci letos mohli dívkám jejich úspěch závidět.

* * * * *

ŽÁCI Z BÝVALÉ   IX.B - 1999 -   VZPOMÍNALI NA ŠKOLU

 29. září 2007

   Před osmi lety skončili svoji povinnou školní docházku žáci bývalé IX.B a na konci září 2007 se sešli v salonku klubu Admirál, aby si zavzpomínali na svá školní léta a popovídali o tom, co se nového za těch osm roků v jejich životě přihodilo. Byl to hezký večer a  také  velice  příjemné setkání. #

IX.B se svými třídními učiteli Milanem Märcem

a Josefem Grimlem - za objektivem fotoaparátu byl Václav Rouč

(více fotografií ve fotogalerii)

* * * * *
CYKLOKROSOVÝ ZÁVOD PRO MLADŠÍ ŽÁKY ŠKOLY

26. září 2007

   Na cyklokrosové trati ve sportovním areálu naší školy se zase konal již tradiční cyklokrosový závod, který je pokaždé v září pořádán pro mladší žáky ze 2. - 5. tříd. Také letos se konal ve čtyřech věkových kategoriích a na trati se o stupně vítězů úporně bojovalo.

#

   Už "depo závodních strojů" ve dvoře školy dávalo tušit, že se do startovní listiny zapíše hodně závodníků a tak to také bylo. Celkově se závodů zúčastnilo 55 žáků z  2. - 5. tříd, kteří ve svých rozjížďkách nakonec bojovali o účast ve finálové jízdě těch nejlepších. Závodilo se a fandilo. Cyklokrosové závody proběhly pod patronací Školního sportovního klubu při 12. ZŠ Chomutov. Nejlepší si potom odnesli medaile, diplomy a sladké odměny, ale zvítězili všichni, kteří se úspěšně "poprali" se záludnostmi trati.

#

(více fotografií ze závodů najdete ve fotogalerii) 

* * * * *

ŽÁCI OSMÝCH TŘÍD "OBLÉKLI" LAVIČKY U JITŘENKY DO NOVÝCH BAREV.

   Barvy, štětce a fantazie - to bylo to, co žáci 8.A a 8.B potřebovali v pondělí 24. září 2007 k tomu, aby  lavičky  na sídlišti Jitřenka přilákaly k odpočinku v nových a veselých barvách. Za dvě hodiny už bylo radost se podívat kolem dětských hřišť a v odpočinkových prostorách. Barvy dodal chomutovský Magistrát a děti tak mohly realizovat svoje představy ze žákovského  projektu "Co mohu udělat pro lepší okolí své školy ?"

   Výsledkem je zatím 24 nově natřených laviček, které ještě čeká další výtvarná úprava. Ale již dnes lavičky "v novém " lákají k posezení v teplém babím létě. 

(více fotografií ve fotogalerii)

#

* * * * *

LOUTKY SE PŘEDSTAVUJÍ V MOSTĚ.

   Novou divadelní sezónu v Divadle rozmanitostí Most zahájili v sobotu 22. září 2007 v 10:00 představením pohádky Vlastimila Nováka: VODNICKÉ PUTOVÁNÍ a po tomto představení čekalo na všechny diváky hezké překvapení. V galerii Divadla rozmanitostí proběhla vernisáž výstavy KOUZELNÝ SVĚT LOUTEK. Dětem se zde představila část loutek, které vyrobily děti z celé České republiky pro naši soutěž, jež vyvrcholila na konci minulého školního roku. Poslední červnový den loutky "odcestovaly" do Mostu a tady teď budou přinášet radost všem dětem, které přijdou na svoji loutkovou pohádku do Divadla rozmanitostí. Výstava potrvá do druhé poloviny října a potom se loutky "přestěhují" do východních Čech - do Chrudimi.

#

Po symbolickém otevření opony si děti v galerii Divadla rozmanitostí Most s velikým zájmem prohlížely loutky, které vznikly pro soutěž, kterou vymysleli žáci naší školy.

Kolektivu Divadla rozmanitostí Most právem patří poděkování za jejich patronátní spolupráci při naší dětské soutěži.

(více fotografií z vernisáže ve fotogalerii)

#

"KOUZELNÝ SVĚT LOUTEK" NA CESTÁCH

Dětské loutky neskončily v depozitářích, ale čekají je další výstavy.

22. září 2007

DIVADLO ROZMANITOSTÍ MOST

     Loutky, které pro naši soutěž KOUZELNÝ SVĚT LOUTEK aneb "Cesta do pohádky začíná v loutkovém divadle" vytvořily děti z celé České republiky svoji pouť naší červnovou výstavou neskončily. Část loutek uvidí v září a říjnu děti, které přijedou na loutková představení do profesionálního loutkového divadla - do Divadla rozmanitostí v Mostě. Právě tady se v sobotu uskuteční vernisáž výstavy, která proběhne po premiéře pohádky VODNICKÉ PUTOVÁNÍ  a výstava potrvá zhruba do poloviny října 2007. Potom se k těmto loutkám přidá další část loutek a všechny se společně vydají do východních Čech. Tady budou od 7. listopadu 2007 vystaveny v Muzeu loutkářských kultur v Chrudimi, v jediném muzeu loutek v Evropě.

Takže program 22.9.2007 v DRM pro zájemce:

10:00 premiéra pohádky Vodnické putování

11:00 vernisáž výstavy Kouzelný svět loutek 

* * * * *

ZAJÍMAVÝ PODZIMNÍ VÝTVARNÝ ATELIÉR 7.A

   O tom, že hodiny výtvarné výchovy nemusí být nudné a nezáživné se přesvědčili žáci 7.A  v  pátek 21. září 2007  když při hodině "výtvarky" tvořili pouze z přírodních podzimních materiálů. V podzimním výtvarném ateliéru tak sedmáci vytvářeli různé vazby na stůl. Všechno bylo o fantazii, dovednosti, o zajímavých přírodních materiálech a  výtvarném cítění žáků. Pěkné práce vznikaly pod dohledem učitelky výtvarné výchovy Mgr. Evy Opálkové.

Že se jim to povedlo ?!
(více fotografií a inspirací ve fotogalerii)

#

Tomáš Vremský a jeho podzimní výtvarná fantazie.

* * * * *

NA KOZÍ FARMĚ U DREXLERŮ V KÁLKU.

Exkurze k doplnění učiva prvouky.

   Ve čtvrtek 20. září 2007  odjeli žáci tříd  2.A a 2.B se svými učitelkami Evou Opálkovou a Alenou Zýkovou na exkurzi na kozí farmu do Kálku. Za slunečného počasí se žáci nejprve vydali na malou podzimní vycházku přírodou. Pozorovali změny přírody, zbarvení listnatých stromů, lesní zvířata a ptáky. Velké těšení však bylo na kozí farmu. Tam žáčky přivítalii manželé Drexlerovi a velmi ochotně jim vysvtětlili, jak to na jejich kozí farmě chodí.

#

    Čím a jak se krmí kozy, kde běhají přes den a kde spí, jak se dojí a co vše se z mléka vyrábí. Děti také ochutnaly kozí sýr, dováděly na pastvě mezi kozami a také jim rozdělily nějaké pamlsky, které kozám s sebou přivezly ( mrkev, chleba,atd).

 

 

* * * * *

Bylo 3. září 2007 8:00

a v atriu naší školy vítáme nové nejmladší žáky, kteří k nám nastupují do 1. ročníků

Začíná nový školní rok

2007 - 2008

(více fotografií ze zahájení školního roku najdete v rubrice

"Vítáme nové žáky 2007 - 2008")

#

V atriu s kornouty plnými sladkostmi.

#

Poprvé ve své lavici u své paní učitelky.

#

Všichni pohromadě - spolužáci z 1.A

s paní učitelkou Jarmilou Nejezchlebovou

#

A tady jsme zase my, spolužáci z 1. B

s paní učitelkou Janou Rožovou

 

   Byl to den plný mnoha nových zážitků. Žáci se přenesli do tehdejší doby, stali se její součástí. Zjišťovali, jak se před několika tisíciletími v těchto zemích žilo, co již lidé uměli, čím se zabývali, jak se strojili, co jedli…. Vyhledávali a skládali mozaiku historie velkých říší Sumerů, Egypťanů, Indů, čínských dynastií, Chetitů, Babyloňanů a Asyřanů. Právě hrou se dostávali k informacím, které nejsou v klasických učebnicích dějepisu, vyzkoušeli si svoji zručnost, dovednost, rozvíjeli svou fantazii a utvářeli si obraz o dění ve starověké společnosti.

 

 

 kostýmu Kleopatry Hana Galuszková

    Pod vedením učitelek Markéty Kubešové a Blanky Legnerové se děti pokoušely vytvořit co nejzdařilejší mumii, seznámily se s náboženstvím, učením, meditací, ochutnaly čínský a indický čaj, „procházely“ se stavbami egyptských pyramid a stavěly Velkou čínskou zeď, kde na ně čekalo mnoho zajímavých úkolů u každé postavené věže. Jednotlivé starověké státy – Čína, Indie, Egypt a Mezopotámie rozdělily žáky obou tříd do jednotlivých skupin, které se motivovaly třeba nejstarším zákoníkem šestého babylonského panovníka Chammurapiho (1792 – 1750 př.Kr.) a žáci se snažili do hliněných destiček také zapsat po vzoru klínového písma svůj vlastní zákon. Velice se líbil zákon, který vyhlašoval, že : „ Ten, kdo něco špatně vyrobí nebo opraví, bude mít týden veřejně prospěšných prací.“ Nebylo to sice tak tvrdé, jako Chammurapiho „oko za oko“, ale zákon se zrodil.

 Všechny skupiny postupně procházely čínskou školou. Do tajů čínštiny je zasvěcovala Ing.Lucie Ontková, která děti naučila nejen několika zdvořilostním frázím a jejich čínské výslovnosti, ale seznámila je také s psaním znaků čínského písma. A bylo u toho hodně veselo.

   Rychloškola čínštiny
Celý projekt vrcholí pondělním vytvořením rýžové mandaly, jež bude symbolizovat splynutí, hlubší pochopení. Tato mandala bude zničena dle buddhistického principu, který říká, že nic není trvalé a vše je jen pomíjivé, při příležitosti Dne Tibetu 10. března 2009.

 

 

Naši obsadili 5. místo

NAŠI FLORBALISTÉ SKONČILI PÁTÍ.

    Okresní finále ve florbalu starších žáků 8. - 9. tříd a odpovídajících ročníků víceletých gymnázií kategorie: IV. se uskutečnilo na chomutovských školách 3. února 2009. Finále se zúčastnilo celkem 23 mužstev ze škol Chomutovska a o účast ve finále se hrálo v pěti semifinálových skupinách. Bylo to náročné florbalové úterý. Vždyť vítěz byl znám až po ukončení posledního z 52 florbalových duelů.
   Florbal si na školách získává rok od roku stále větší popularitu, což potvrzuje i statistika OR AŠSK ČR v Chomutově, která je jedním z pořadatelů okresních postupových turnajů. Po prosincovém okresním finále těch nejmladších žáků 4. - 5. tříd to nyní byli ti nejstarší a připravuje se ještě turnaj mužstev žáků 6. - 7. tříd kategorie: III. který je v plánu na 25.února 2009.

 

    Okresního finále nejstarších žáků ze základních škol se zúčastnili také naši florbalisté, kteří si pod vedením pana učitele Milana Märce (ředitele DDM Chomutov) vůbec nevedli špatně a obsadili nakonec 5. místo v závěrečných finálových bojích.

                     * * * * *

 

Kompletní výsledkový servis turnaje.

 

OKRESNÍ FINÁLE VE FLORBALU ŽÁKŮ 6. - 7. TŘÍD

středa 25. února 2009

DALŠÍ Z VELKÝCH FLORBALOVÝCH TURNAJŮ

    Pravidelně organizujeme okresní florbalové turnaje chlapeckých mužstev  pro žáky ze škol Chomutovska. Ve středu 25.2.2009 to byl v tomto školním roce již třetí turnaj, tentokrát pro kategorii III. - žáky ze 6. - 7. tříd ZŠ a odpovídajících ročníků víceletých gymnázií podle propozic AŠSK ČR.

Mužstvo 12. ZŠ Chomutov

   Na turnaji nesměli chybět ani naši florbalisté a celkově bylo přihlášeno 15 mužstev, která se utkala ve třech semifinálových skupinách - v naší škole, na ZŠ v Hornické ulici a v ZŠ na sídlišti Písečná. Vítězové potom postoupili do finále, které se uskutečnilo opět v naší tělocvičně. Titul okresdního přeborníka si vybojovali florbalisté z "hokejovky" - ZŠ Chomutov, Hornická ul.

Blahopřejeme jim a budeme jim držet palce v krajském finále, kde budou Chomutovsko reprezentovat. Výsledkový servis tohoto turnaje si můžete prohlédnout zde.

Výsledky okresního finále ve florbalu 6. - 7. tříd.

* * * * * *

OKRESNÍ FINÁLE VE FLORBALU ŽÁKŮ 8. - 9. TŘÍD

 

        Žáci ze 4. třídy z Heyrovského školy s třídní učitelkou Simonou Šperlingovou připravili na páteční dopoledne pro své mladší kamarády z mateřských škol v Chomutově - Horní Vsi roztomilou divadelní pohádku RUKAVIČKA, která měla být také symbolickým loučením s paní Zimou. Dvakrát diváci zaplnili společenskou místnost, kterou malí herci přebudovali v malé divadlo a už se rozvíjel příběh o tom, jak dědeček ztratil v lese rukavici a postupně v ní našla útočiště lesní zvířátka. Představení malým divákům ukázalo, co všechno se již čtvrťáci ve škole naučili a děti, které za nimi na pohádku do školy z okolních mateřských škol přišly si tak mohly prohlédnout školu, která jim mnohým za pár měsíců otevře v novém školním roce své dveře a stane se také jejich školou.

     Diváci z MŠ

     Hezkým momentem druhého představení bylo, když se na pohádku přišly podívat také děti ze současných prvních tříd základní školy, které ještě nedávno navštěvovaly mateřskou školu a objevovaly mezi předškoláky svoje kamarády. To bylo radosti a veselého vítání. Ale to už paní třídní učitelka pomalu otevírala oponu a čtvrťáci hráli svůj pohádkový příběh.

 

 

 

 

 

 

úterý 10. března 2009