Výběr jazyka

  • Česky
  • English
  • Deutsch

eu_vvv

Naše škola je zapojena do projektu Výzkum, vývoj a vzdělávání

eu_vvv_logo

 Naše škola realizuje projekt
„Velký bratr CZ.02.3.68/0.0/0.0/18_063/00 15746“,
který podporuje zlepšení kvality vzdělávání a profesní rozvoj učitelů
 
spolecnou_cestou
Naše škola realizuje projekt
„Společnou cestou CZ.02.3.61/0.0/0.0/19_075/0016926“
Společnou cestou
 
EU pamětní deska

Stránka

Žák VIII.A  Petr Flaška byl na návštěvě u svého dědečka, který působí jako lékař v Zambii a tady je jeho fotoreportáž...

Žák VIII.A Petr Flaška byl na návštěvě u svého dědečka, který působí jako lékař v Zambii a tady je jeho fotoreportáž...

Sídliště chudinské čtvrti Kalingalinga v Lusace. Lusaka je hlavní město Zambie. V Lusace na rok pracuje můj děda, a my jsme ho přijeli navštívit. Bydleli jsme v areálu kliniky, která byla velká asi jako rodinný dům. V areálu byly čtyři menší baráky na ubytování českých doktorů. Do Kalingalinga jezdí můj děda 1x týdně dělat charitu pro těhotné ženy. Je to opravdu chudá čtvrť. Procházíte-li se po silnici, vidíte jak malí chlapci v roztrhaných tričkách hrají fotbal s míčem slepeným z izolepy. Některé děti řikají, at jim dáte peníze, jiné zase nemají co jíst a některé na vás jen koukají, jako kdyby se u nás procházel někdo z Hollywoodu. V centru města jsou hlavně trhy, kde každý s vámi chce obchodovat a jedině vydělat. Platí se tu Kwači. Jeden dolar je asi 4000 kwacha.Takže máte pořád po kapsách balíčky pěněz, ale ve skutečnosti mají hodnotu třeba 5 našich korun. Na jejich poměry se tu žije opravdu draho. Oproti nám je tu všechno dražší, ale ne o moc. V cenru Lusaky jsou rušné ulice plné aut. Každý si tu jezdí jak chce.Většinou tu platí: „kdo přijede dříve na křižovatku, odbočuje jako první

Sídliště chudinské čtvrti Kalingalinga v Lusace. Lusaka je hlavní město Zambie. V Lusace na rok pracuje můj děda, a my jsme ho přijeli navštívit. Bydleli jsme v areálu kliniky, která byla velká asi jako rodinný dům. V areálu byly čtyři menší baráky na ubytování českých doktorů. Do Kalingalinga jezdí můj děda 1x týdně dělat charitu pro těhotné ženy. Je to opravdu chudá čtvrť. Procházíte-li se po silnici, vidíte jak malí chlapci v roztrhaných tričkách hrají fotbal s míčem slepeným z izolepy. Některé děti řikají, at jim dáte peníze, jiné zase nemají co jíst a některé na vás jen koukají, jako kdyby se u nás procházel někdo z Hollywoodu. V centru města jsou hlavně trhy, kde každý s vámi chce obchodovat a jedině vydělat. Platí se tu Kwači. Jeden dolar je asi 4000 kwacha.Takže máte pořád po kapsách balíčky pěněz, ale ve skutečnosti mají hodnotu třeba 5 našich korun. Na jejich poměry se tu žije opravdu draho. Oproti nám je tu všechno dražší, ale ne o moc. V cenru Lusaky jsou rušné ulice plné aut. Každý si tu jezdí jak chce.Většinou tu platí: „kdo přijede dříve na křižovatku, odbočuje jako první" a "kdo je větší ten má přednost".

TOUCH MARKET.
Je to velký market, plný stánků s černochy, který se v Lusace koná jednou za měsíc a dá se tu sehnat skoro všechno. Jako v celé Zambii se s kupcema ve stáncích smlouvá a je jen na vás jaké máte schopnosti a jak koupíte draho nebo levněji. Dá se tu koupit od sošek všech zvířat po různé ruční práce s africkými náměty.

TOUCH MARKET.
Je to velký market, plný stánků s černochy, který se v Lusace koná jednou za měsíc a dá se tu sehnat skoro všechno. Jako v celé Zambii se s kupcema ve stáncích smlouvá a je jen na vás jaké máte schopnosti a jak koupíte draho nebo levněji. Dá se tu koupit od sošek všech zvířat po různé ruční práce s africkými náměty.

Asi 2O km od Lusaky je sirodčinec. Vedou ho polské sestry. Děda tam jezdí 1x týdně vyšetřovat děti nemocné HIV.V sirodčinci je asi 250 dětí, a ztoho je jich 60 HIV pozitivních.
Děti nás radostně uvítaly. Jen jsme si potvrdili, že je o ně dobře postaráno, udělali pár fotek, popovídali jsme si a jeli jsme do Lusaky.

Asi 2O km od Lusaky je sirodčinec. Vedou ho polské sestry. Děda tam jezdí 1x týdně vyšetřovat děti nemocné HIV.V sirodčinci je asi 250 dětí, a ztoho je jich 60 HIV pozitivních.
Děti nás radostně uvítaly. Jen jsme si potvrdili, že je o ně dobře postaráno, udělali pár fotek, popovídali jsme si a jeli jsme do Lusaky.

Společné foto v sirotčinci.

Společné foto v sirotčinci.

Tahle fotka je také ze sirotčince.

Tahle fotka je také ze sirotčince.

MUKIKI VILLAGE.
Jedna z největších vesnic v okolí Livingstonu, kde jsme se byli podívat na Viktoriíných vodopádech, na safari, a také právě v této vesničce. Lidi ve vesnici žijí normálně, ale za nějaký ten peníz se tam můžete přímo podívat do rodiny jak tam lidé skutečně žijí.Nedají se ani popsat pocity ,protože vidět jak se oni mají oproti nám, to je prostě k nepopsání.Více poví asi fotky…

MUKIKI VILLAGE.
Jedna z největších vesnic v okolí Livingstonu, kde jsme se byli podívat na Viktoriíných vodopádech, na safari, a také právě v této vesničce. Lidi ve vesnici žijí normálně, ale za nějaký ten peníz se tam můžete přímo podívat do rodiny jak tam lidé skutečně žijí.Nedají se ani popsat pocity ,protože vidět jak se oni mají oproti nám, to je prostě k nepopsání.Více poví asi fotky…

A tak se žije v Mukiki Vilage...

A tak se žije v Mukiki Vilage...

KANYEMBA LODGE
Naše první velká cesta. Jeli jsme od Lusaky asi 5 hodin do Kanyemba Lodge. Půlka cesty byla z asfaltu, a půlka cesty samý prach a samá díra. jako vlastně všechny silnice mimo města.V tomto kempu jsme byli 3 dny. Naše safari bylo takové, že jsme měli vlastní člun s průvodcem a on nás vozil po řece Zambezi a řikal, co kde můžeme vidět. Viděli jsme krokodýly, slony, hrochy a různé ptáky. Byl to náš opravdu zatim největší zážitek vidět tato zvířata plout na loďce při západu slunce až do tmy a vidět rybáře, jak klidně loví ryby, když ve vodě klidně plavou krokodýli. Po třech dnech jsme jeli s mnoha zážitky domů do Lusaky.

KANYEMBA LODGE
Naše první velká cesta. Jeli jsme od Lusaky asi 5 hodin do Kanyemba Lodge. Půlka cesty byla z asfaltu, a půlka cesty samý prach a samá díra. jako vlastně všechny silnice mimo města.V tomto kempu jsme byli 3 dny. Naše safari bylo takové, že jsme měli vlastní člun s průvodcem a on nás vozil po řece Zambezi a řikal, co kde můžeme vidět. Viděli jsme krokodýly, slony, hrochy a různé ptáky. Byl to náš opravdu zatim největší zážitek vidět tato zvířata plout na loďce při západu slunce až do tmy a vidět rybáře, jak klidně loví ryby, když ve vodě klidně plavou krokodýli. Po třech dnech jsme jeli s mnoha zážitky domů do Lusaky.

Na Zambezi....

Na Zambezi....

VICTORIA FALLS – VIKTORIINY VODOPÁDY
Náš druhý velký výlet. Cílem bylo město Livingstone, kde jsou Viktoriiny vodopády, Mukiki Village a safari. Po náročné cestě asi 6 hodin jsme se ubytovali v jednom kempu. Druhý den jsme vyrazili na Viktoriíny vodopády. Podle fotek, které jsme předtím viděli, jsme byli zklamáni, protože jsme viděli značně málo vody. Když je sucho, tečou tam pouze takové čtyři malé „čůrky“ a to byl  právě náš případ. V období dešťů je tam vody, že je celá stěna vodopádů  pokryta vodou, až se prý ani nedá fotit. Ale pro nás to byl i  tak velký zážitek. Bylo to krásné.

VICTORIA FALLS – VIKTORIINY VODOPÁDY
Náš druhý velký výlet. Cílem bylo město Livingstone, kde jsou Viktoriiny vodopády, Mukiki Village a safari. Po náročné cestě asi 6 hodin jsme se ubytovali v jednom kempu. Druhý den jsme vyrazili na Viktoriíny vodopády. Podle fotek, které jsme předtím viděli, jsme byli zklamáni, protože jsme viděli značně málo vody. Když je sucho, tečou tam pouze takové čtyři malé „čůrky“ a to byl právě náš případ. V období dešťů je tam vody, že je celá stěna vodopádů pokryta vodou, až se prý ani nedá fotit. Ale pro nás to byl i  tak velký zážitek. Bylo to krásné.

A ještě jednou Viktoriiny vodopády nedaleko města Livingstone

A ještě jednou Viktoriiny vodopády nedaleko města Livingstone


Stránka