Aktualizace 16.8.2021
Základní informace o organizaci výuky informatiky
Informatika je věda o informacích a jejich zpracování. V současné době bývá často chápána jako věda o zpracování informací na počítačích, neboť se ke zpracování informací používá téměř výhradně výpočetní technika. Původní význam tohoto pojmu je však širší a zejména v dřívějších dobách nebyl omezen pouze na oblast počítačů.
Primárně se informatika zabývá strukturou, správou, uchováváním, získáváním, šířením a přenosem informací. Také studuje aplikaci informací v organizacích, jejich použití v komunikaci mezi lidmi, organizacemi a informačními systémy.
V našich podmínkách je to především o používání počítače při práci s informacemi.
Výuka probíhá především prakticky. Individuálně ti zadám práce, které se budeš snažit samostatně vypracovat. Přehled těchto zadaných prací najdeš ve svém portfoliu. To je webová aplikace, která je v CISu. (http://cis.12zscv.cz).
- Nejdříve si přečti zadání práce v portfoliu.
- Prohlédni si i materiály, které jsou v portfoliu k dispozici.
- Vypracuj práci. Informace čerpej:
- v zadání práce
- na internetu
- při spolupráci se spolužáky a se mnou v hodinách nebo při online konzultacích
- Po dokončení práci v termínu odevzdej do portfolia.
- Po kontrole ti dám zpětnou vazbu k tvé práci.
- Práci opravíš, dokončíš a opět odevzdáš.
- Opět ti dám zpětnou vazbu. Tak to budeme opakovat, dokud nebude práce hotová dle zadání.
- V portfoliu máš jasný přehled o tom, v jakém stavu se práce nachází. Zda je teprve zadaná, už odevzdaná, vrácená nebo hotová.
- Na konci pololetí dokončíš všechny zadané práce a dostaneš jedničku. (Pokud práce nedokončíš, známka může být horší.
Portfolio můžeš zpřístupnit i rodičům (případně dalším osobám). Pošli jim odkaz z nastavení portfolia.
Pro komunikaci, zveřejňování informací využíváme studijní systém Classroom (klikni: classroom.google.com).
Kolik máš hotových prácí ze zadaných posílám průběžně rodičům do EDUPAGE.
Jaké práce v rámci informatiky děláme
T - testy
Aplikaci na učení a realizaci testů najdeš v CISu ((http://cis.12zscv.cz) Pomocí testů se učíš hlavně teorii. Učit se, zkoušet si je, snažit se chápat správné odpovědi můžeš v hodině i doma. Když již test zvládáš, můžeš jej zkusit v hodině naostro. Pokud se ti povede, potvrdím ti realizaci do tvého portfolia. Před testem mě však informuj, že začínáš. Můžeš ho dělat pouze, pokud jsi v ten den příslušný test vůbec nedělal (ani na ostro, ani na učení).
S - samostatné práce
Dlouhodobější práce na počítači, na kterých děláš v hodině (ale i na cvičení z informatiky, mimo hodinu informatiky a doma). Co neuděláš v jedné hodině, pokračuješ v další. Zadání najdeš v Classroom. Při práci můžeš sice s ostatními žáky spolupracovat, ale při odevzdání musíš všemu cos udělal(a) rozumět a umět to zopakovat. Práci odevzdáš vždy v portfoliu.
D - dovednosti (důkazy)
Kratší konkrétnější praktické úkoly, které hlavně v hodinách trénuješ. Až se naučíš, jak úkol splnit a předvedeš mi, že již práci umíš, potvrdím ti úkol do tvého portfolia.
Samostatné zadávání
Pokud práce řádně odevzdáváš a dokončuješ, můžeš si zvolit možnost samostatného zadávání prací včetně jejich termínu. Můžeš si vybírat práce na kterých chceš pracovat. Můžeš si i vymyslet svoje vlastní zadání práce.
Pokud na této stránce chybí informace které potřebuješ, napiš na email: emil.zahalka@12zscv.cz
Emil Zahálka
učitel informatiky